Drodzy uczniowie.

Przed nami trudny okres. Egzaminy i czas oczekiwania na nie. Chciałbym bardzo, żeby wszystkie sprawy związane z egzaminami przebiegały bez problemów i zkałóceń. Wszystko co należy zrobić przygotowując egzamin jest wykonywane na bieżąco. Co będzie dalej? Dzisiaj jeszcze nie potrafię Wam odpowiedzieć. Sam nie wiem. W tej chwili otrzymujecie wychowanie obywatelskie. Może w trochę zbyt brutalnej formie, ale taka jest demokracja i prawa człowieka. Pracujcie normalnie jak to przed egzaminami się odbywa. To, czego teraz doświadczycie przyda Wam się w przyszłości. O wszystkich sprawach związanych z okresem egzaminów poinformuję Was na spotakniu, które planuję po wyjaśnieniu się obecnej sytuacji.

 

Grzegorz Zalewski

27.03.2019

 

Tutaj znajdziecie wszelkie inforamcje o egzaminach.


WItam Wszystkich ostatni raz u progu roku skzolnego. Ważny rok. Wązny o tyle, że mimo zapewnień władz będziecie konkurowali o miejsce w wybranej szkole. Egzamin jaki przed Wami nie jest "zaliczeniem" - przystąpieniem do kolejnego sprawdzenia umiejętności. Nie wystarczy do niego przystąpić. Trzeba KONIECZNIE dobrze go zdać. Nie powinno być sytuacji takich oto, że po pół godzinie uczeń stwierdza, że i tak go do skzoły przyjmą. Bo tak nie będzie. Znacie przysłowie "Jaksobie pościelesz tak się wyśpisz"? W Waszym wypadku ma ono szczególne znaczenie. Do pracy drodzy Uczniowie.

Egazaminy za nami. Przebiegły bez zakłóceń. Młodzież poważnie podeszła do tego, jakże ważnego dla nich wydarzenia. Należą się im słowa uznania.

Zamieszczam poniżej znaleziony w sieci list pewnego dyrektora, pod którym podpisuję się wszystkimi moimi kończynami. Przeczytajcie Rodzice. Warto pomyśleć chwilę nad jego treścią.

Proszę wszystkich o zapoznanie się z prezentacją dotyczącą egzaminu gimnazjalnego. Zamieszczam dwa formaty: .ppt i .pdf

„Człowiek , aby pozostać w zgodzie ze światem
i z sobą samym, aby móc łączyć się z innymi, 
nie zatracając zarazem poczucia swojej integralności
i wyjątkowości, nie ma innego sposobu na realizowanie
swych pragnień, jak tylko poprzez twórcze produktywne
wykorzystanie swoich zdolności"

                                                               Erich Fromm

 

 

 

Metoda dramy uczy samodzielności myślenia i działania, aktywności i otwartości, rozwija emocje, wyobraźnię i fantazję. Stosowane techniki dramowe sprawiają, że problemy bohaterów literackich stają się bliższe uczniom, którzy odnajdują w nich aktualne treści, poznają innych, nie tylko samych siebie. Zaangażowane działanie budzi wyobraźnię, zmusza do poszukiwań twórczych, wyzwala indywidualne możliwości każdego człowieka. Dlatego właśnie chętnie do niej sięgam w trakcie omawiania lektur szkolnych.

Oto galeria zdjęć z naszych lekcji języka polskiego, na których królowała wspomniana powyżej metoda pracy.

 

Klasa IIB i „Moralność pani Dulskiej” G.Zapolskiej

Uczniowie VIIB w uroczy sposób wyczarowali spotkanie z Małym Księciem i bohaterami „Balladyny” J.Słowackiego.

 

 

 

Klasa IIIb i fragmenty „Iliady” Homera - współcześnie

„Chełmno w jesiennej szacie”

Pod takim tytułem Chełmiński Dom Kultury ogłosił konkurs plastyczny  dla dzieci i młodzieży.

Weronika Chyła z klasy III gimnazjum zdobyła II miejsce.

 

Oto jej praca plastyczna. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

 

 

"Śladami Mikołaja Kopernika"

Kolejny raz spotkaliśmy się z uczniami z zaprzyjaźnionej Szkoły Przyszłości w Bolszoje Isakowo z Obwodu Kaliningradzkiego. Tym razem wspólnie zwiedziliśmy urocze miasteczko nad Zalewem Wiślanym - Frombork. Tutaj spędził ostatnie 30 lat swojego długiego i pracowitego życia Mikołaj Kopernik. Odwiedziliśmy Muzeum Kopernika, Katedrę, w której kilka lat temu odkryto grób uczonego oraz Szpital św. Ducha. Wielu wrażeń dostarczył nam seans we fromborskim planetarium oraz widok z Wieży Radziejowskiego. Zapoznaliśmy się również z zasadą działania Wahadła Foucaulta. Na koniec naszego pobytu we Fromborku wstąpiliśmy do portu rybackiego. Rozstając się, wspólnie z rosyjską kadrą, planowaliśmy już kolejny projekt zacieśniający współpracę polsko-rosyjską.

A w tym miejscu link do strony szkoły w Isakowie.

Polsko – rosyjska wymiana młodzieży
ZSP Lisewo – Szkoła przyszłości, Bolszoje Isakowo


Lisewo, 14.10-20.10.2017r.

W dniach od 14 października 2017 do 20 października 2017 odbyła się rewizyta uczniów i nauczycieli, z Obwodu Kaliningradzkiego w Lisewie. Wymiana odbywała się w ramach współpracy, realizowanej w tym roku szkolnym, pomiędzy ww. szkołami dzięki Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i przy współpracy z Kuźnią Inicjatyw Lokalnych w Lisewie.  Przyjazd do Lisewa był już drugim spotkaniem uczniów i nauczycieli obu szkół, gdyż we wrześniu 2017 młodzież z Lisewa gościła w Obwodzie Kaliningradzkim.

Młodzież uczestnicząca w projekcie przez siedem dni realizowała międzynarodowy projekt edukacyjny pt.: „Miasto i wieś. Jakie możliwości, inspiracje, źródła satysfakcji i spełnienia dostarczają nam oba modele życia w XXI wieku”. Projekt był realizowany w języku rosyjskim i języku polskim, a uczniowie mieszkali w hotelach. Ponadto wizyta w Polsce była doskonałą okazją do zwiedzenia pięknej stolicy województwa kujawsko-pomorskiego Torunia, poznania jej historii, kultury i tradycji, a przede wszystkim poczucia niesamowitej atmosfery miasta
i ogromnej gościnności jego mieszkańców.

Pierwszy dzień projektu, sobota, upłynął Rosjanom na dotarciu do Lisewa. Przed godziną 14-stą, wesoły bus dotarł do Lisewa. Następnie udaliśmy się do Centrum Rehabilitacyjnego
w Bielawach w celu   zakwaterowania. Po zajęciu pokoi przez gości powróciliśmy do Lisewa, gdzie szkolna młodzież przygotowała apel z okazji Dnia Nauczyciela, a pan Dyrektor Grzegorz Zalewski serdecznie powitał gości. Przy pysznych słodkościach i kawie młodzież i nauczyciele nawiązywali pierwsze kontakty. Po przywitaniu udaliśmy się na Festiwal Jaszczur, którego gwiazdą był zespół Formacja Nieżywych Schabów.

Dzień drugi – niedziela przedpołudnie, upłynął na warsztatach komunikacyjno-integracyjnych, podczas których świetnie się bawiliśmy i integrowaliśmy. Po pysznym obiedzie zabraliśmy się do ciężkiej pracy w kuchni szkolnej, gdzie przygotowaliśmy liczne potrawy do degustacji na Wieczór rosyjski, m.in.: zupę z dyni, pierożki z mięsem, sałatkę ze śledziem, bliny z dżemem dyniowym, dynię w occie, pierożki z pieczarkami, pierożki z kapustą oraz oładi. Była to świetna zabawa. Ledwo zdążyliśmy przed godziną 16.00, o której to godzinie rozpoczął się koncert zespołu „Ponad Chmurami”. Po koncercie zespołu, z wieloma rosyjskimi piosenkami wystąpiły uczennice i absolwentki gimnazjum; Natalia Zielińska, Oliwia Figurska, Anna Kubina. Można była usłyszeć takie utwory jak: Kalinka, Katiusza, Oci ciornyje, Biełyje rozy, Gari, gari moja zwiezda, Moja Liubow. Występ cieszył się ogromną popularnością.

Dzień trzeci to dzień aktywności sportowej. Poranek spędziliśmy w Urzędzie Gminy Lisewo u wójta gminy pana Jakuba Kochowicza, który zapoznał młodzież z zadaniami i funkcjami gminy. Następnie wszyscy wspólnie zatańczyliśmy poloneza ( 7 minut) oraz belgijkę. Po tańcach profesor Sadowski przeszkolił młodzież z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Po południu udaliśmy się na Jump Arenę w Toruniu. Po powrocie z Torunia rozegraliśmy kilka meczy w siatkówkę. Zmęczeni, ale radośni udaliśmy się na nocleg w Bielawach.

Dzień czwarty to dzień przeznaczony na przepiękny Toruń. Od samego rana do późnego wieczora „delektowaliśmy” się zabytkami, i nie tylko, Torunia. Zapoznaliśmy się z sekretną recepturą przygotowywania  i wypiekania toruńskich pierników. Następnie odwiedziliśmy znajomą nam panią Irenę Matczyńską, na wydziale Filologicznym UMK. Studenci przybliżyli Rosjanom życie studenckie w Toruniu. Przepyszne naleśniki w Manekinie spełniły nasze kulinarne zachcianki. Zapoznaliśmy się z architekturą i zabytkami Torunia, a następnie udaliśmy się na seans do Planetarium. Kolacja w Oberży również była pyszna. Po kolacji, 45 minut z zegarkiem w ręku, zajrzeliśmy do Galerii Copernicus. Gdy już zapadł zmrok nad Toruniem udaliśmy się na punkt widokowy, by zachwycać się panoramą Torunia z drugiej strony Wisły.

Dzień piąty to dzień doradztwa zawodowego. Uczniowie wzięli udział w warsztatach florystycznych poprowadzonych przez panią Grażynę Celmer oraz Alinę Nogaj, podczas których wykonali przepiękne kompozycje w dyni. Następnie zapoznaliśmy się z ofertą edukacyjną ZS CKP w Grubnie i spotkaliśmy się z wicestarostą powiatu chełmińskiego. Popołudnie spędziliśmy
w Chełmnie – mieście zakochanych.

Dzień szósty to dzień innowacji i eksperymentów doświadczonych w Młynie Wiedzy w Toruniu. Zwiedziliśmy również Campus studencki na Bielanach w Toruniu. Wieczorem wszyscy razem bawiliśmy się na dyskotece w Lisewie, podczas której mogliśmy podziwiać pokazy cyrkowe oraz ogniowe show.

Dzień siódmy to dzień przeznaczony na podsumowanie wizyty, podziękowania oraz pożegnanie. Kolejnym etapem ostatniego dnia wymiany był panel dyskusyjny, podczas którego nastąpiła wymiana wspólnych doświadczeń. Wszystko co dobre szybko się kończy. Polsko-rosyjska wymiana młodzieży część druga w Lisewie również dobiegła końca. Był to przepiękny czas na zabawę, integrację, naukę oraz doskonalenie umiejętności językowych. Podczas pobytu delegacji z Rosji odbyła się również konferencja dla nauczycieli na temat: Szkoła Przyszłości – jak jest naprawdę?, Doradztwo zawodowe w Rosji oraz system edukacji w Rosji.

Podczas pożegnania można było usłyszeć wiele ciepłych dla duszy słów. Mamy nadzieję, że uda się kontynuować współpracę w kolejnych latach. To tu zawiązała się przyjaźń (a może coś więcej J) i nie bez powodu na koniec na twarzach młodzieży pojawiły się łzy.

Uczestnicy wymiany polsko-rosyjskiej wymienili się wieloma pamiątkami, pełni wrażeń i wielu pozytywnych emocji powrócili do Obwodu Kaliningradzkiego, do Rosji.

Krzysztof Sobczyk
Koordynator projektu ze strony ZSP  w Lisewie
Nauczyciel języka rosyjskiego

 

Rewizyta młodzieży rosyjskiej w Lisewie.

 

 

Teraz kilka słów o Ogólnopolskim Tygodniu Kariery.

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY 2017

Tegoroczne działania w ramach OTK organizowanego przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i  Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej odbywały się pod hasłem
„ JA NA RYNKU PRACY: MOJE TALENTY I MOJE KOMPETENCJE”. Gimnazjum w Lisewie po raz kolejny włączyło się do akcji. W tym roku podejmowane działania były wyjątkowo liczne. Zaczęliśmy od spotkanie z doradcą zawodowym, który poprowadził warsztaty tematyczne dotyczące lepszego poznania siebie, swoich mocnych i słabych stron, predyspozycji zawodowych, kompetencji. Była to też okazja do integracji z uczniami z Obwodu Kaliningradzkiego, którzy uczestniczyli w wymianie polsko-rosyjskiej.

Uczniowie mieli okazję lepiej poznać zadania i obowiązki wójta Gminy Lisewo oraz starosty powiatu chełmińskiego, pytali też o ich własne zainteresowania, czym kierowali się chcąc dziś pełnić takie funkcje, które z ich kompetencji i talentów najbardziej na co dzień pomagają  w wypełnianiu zadań. Spotkali się też z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Gminy w Lisewie, którzy już teraz angażują się w działania na rzecz lokalnej społeczności.

Kolejnym punktem było poznanie oferty edukacyjnej ZS CKP w Grubnie, szkoły w której naukę kontynuują nasi uczniowie realizując swoje plany zawodowe.

Dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem cieszyły się warsztaty florystyczne, kulinarne. Uczniowie mieli okazję zaprezentować lub odkryć swoje talenty w tych dziedzinach. Mieliśmy później okazję podziwiać ich wytwory o tematyce jesiennej lub próbować przygotowanych dań. Wspólna praca była okazją do świetnej zabawy, ale też okazją do zwiększania swoich umiejętności w pracy w grupie, współpracy, integracji. Podejmowane działania zbiegły się z pobytem gości z Rosji w Lisewie, dzięki czemu mieliśmy wspaniałą okazję poznać i porównać różnice w systemach edukacji, również w zakresie doradztwa zawodowego. Odbyła się konferencja metodyczna na temat systemu kształcenia w Rosji, uczestniczący w niej nauczyciele mieli wspaniałą okazję wymienić i podzielić się doświadczeniem w pracy z młodzieżą, omawiali podobieństwa i różnice istniejące w systemie edukacji. Wyjazd do Torunia był dla młodzieży okazją do poznanie oferty szkolnictwa wyższego na przykładzie UMK w Toruniu, zwiedzenia Młyna Wiedzy, gdzie przez udział w warsztatach, zabawę mogli rozwijać swoją ciekawość, dociekliwość oraz wyobraźnię.
W trakcie tygodnia kariery odbyła się również prezentacja talentów tanecznych i wokalnych. Na podsumowanie tygodnia szkolnych talentów odbył się pokaz żonglowania z ogniem.

 

Anna Szcząchor, Krzysztof Sobczyk

 

 

Polsko-rosyjska wymiana młodzieży – Bolshoye Issakovo, Obwód Kaliningradzki

 

W dniach od 17 do 23.09.2017 roku grupa 10 uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisewie wraz z opiekunami brała udział w polsko-rosyjskiej wymianie młodzieży. Szkoła partnerską dla naszych uczniów jest Szkoła Przyszłości z Issakova, wioski graniczącej z Kaliningradem.

Przekroczywszy granicę pomiędzy Polską, a Obwodem Kaliningradzkim w Grzechotkach wszystko stało się dla nas nowe- krajobrazy, otoczenie, język komunikowania się, tradycje i kultura,
a także społeczeństwo- koledzy, koleżanki, czy też pedagodzy. Każdy z nas wkraczał w nieznane nam dotąd środowisko jednocześniez ekscytacją, ale również poczuciem niepewności tego,
co wydarzy się przez najbliższe siedem dni. Mimo, iż na początku naszej przygody nie było łatwo przełamać pierwsze "bariery" pomiędzy młodzieżą, bardzo szybko się to zmieniło. Wszelkie bariery językowe, narodowościowe, mentalne zniknęły z pierwszym wspólnym śpiewem, zabawą w potyczki językowe, pierwszymi podróżami, grami, zabawami. W tym momencie nie było już dwóch grup tej z Polski i tej z Rosji. Staliśmy się jedną drużyną. Tu popłynęły ostatniego dnia łzy na słowo "do zobaczenia", przy uściskach, wymianie upominków, pamiątkowych zdjęciach.  I chociaż staraliśmy się uchwycić jak najlepiej te wspaniałe momenty na fotografiach, zapewniamy, że żadne zdjęcie nie jest w stanie tego wyrazić. Dziękujemy Kuźni Inicjatyw Lokalnych
w Lisewie za wspaniały projekt, a
Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia za dofinansowanie, dzięki któremu to wszystko miało miejsce. Robicie jedną z najwspanialszym rzeczy. To właśnie dzięki takim inicjatywom udało się przełamać w niesamowity sposób stereotypy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Już dziś jesteśmy świadomi tego, że przyszłość należy budować tu i teraz w komunikacji i dobrych relacjach. Teraz czekamy na naszym przyjaciół tu w Polsce, w Lisewie.

 

Tekst: K. Czarnecka/Foto: K. Sobczyk

Spotkanie z kuchnią rosyjską

 

W dniu 26 września br. w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych gościliśmy w Lisewie P. Irenę Matczyńską - rodowitą Rosjankę, wykładowcę na UMK w Toruniu. Pani Irena przybliżyła uczniom tradycję kuchni rosyjskiej, a także rekwizyty wykorzystywane w każdym tradycyjnym rosyjskim domostwie. Na zakończenie niezmiernie ciekawego wykładu odbyła się degustacja produktu lokalnego w postaci tradycyjnej rosyjskiej sałatki. Dziękujemy serdecznie za niezmiernie ciekawe spotkanie i przekazaną wiedzę. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu "Dialog Kultur w Lisewie" dofinansowanego ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Urzędu Gminy Lisewie.

 

                                                                                                                              Tekst: K. Czarnecka/Foto: K. Sobczyk

Egzamin gimnazjalny

18 kwietnia 2018 r. – część humanistyczna z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z zakresu języka polskiego.

19 kwietnia 2018 r. – część matematyczno – przyrodnicza z zakresu przedmiotów przyrodniczych oraz z zakresu matematyki.

20 kwietnia 2018 r. – język obcy nowożytny na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym.    

Do 30 września 2017 r. rodzice składają pisemną deklarację do dyrektora szkoły wskazującą język obcy nowożytny, z którego uczeń uczący się obowiązkowo dwóch języków obcych, przystąpi do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego (deklaracje rodzice otrzymają od wychowawcy).


PROJEKT EDUKACYJNY

1.                Projekt edukacyjny może być realizowany w klasie drugiej i w I semestrze klasy trzeciej w roku szkolnym 2017/2018.

2.                Uczniowie do końca września (w roku, w którym chcą realizować projekt) podają koordynatorom w szkole informację
o temacie projektu i wskazują opiekuna.

3.                Do końca października (w roku, w którym chcą realizować projekt) uczniowie dostarczają do koordynatorów harmonogram realizacji projektu (znajduje się w bibliotece).

 

 

 

Koordynator projektów:

Anna Dulska

Beata Słowińska