No cóż, "stara" galeria popsuła się niestety. Tutaj macie link do niej. Tworzymy więc nową galerię.


ROK SZKOLNY 2019 / 2020

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 25 listopada 2019r. obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia, bowiem trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Dlatego w tym dniu Biblioteka Szkolna przygotowała wiele atrakcji. Aby móc się wspólnie bawić, każde dziecko przyszło do szkoły  ze swoim przyjacielem Misiem. Celem całego przedsięwzięcia było między innymi: przybliżenie dzieciom historii pluszowego misia, zaprezentowanie książek i filmów, których bohaterami są misie, a w szczególności zachęcanie do ich czytania. Już od samego rana  można było włączyć się do wspólnego układania sylwety misia z nakrętek po napojach. Na spotkaniach z bibliotekarką w klasach I-III dzieci w formie zabawy ruchowej opowiadały o swoich maskotkach, nauczyły się pląsu „Ja jestem niedźwiadek”. Zapoznały się z tytułami książek znajdujących się w bibliotece szkolnej, których bohaterami są misie np.”Miś Padington” autorstwa Michaela Bonda, czy „Kubuś Puchatek” autorstwa Alana Milne. Poznały wiele  misiowych bohaterów bajek.  Nie zabrakło również warsztatów plastycznych, na których każde dziecko mogło sobie wykonać misia z kartonu. Dodatkową atrakcją dla każdej klasy było wspólnie wyklejenie sylwety misia  różnymi technikami plastycznymi w bibliotece. Efekty ich prac można zobaczyć na korytarzu szkolnym. Niektóre dzieci spróbowały też misiowego przysmaku. 

Ten Misiowy Dzień  wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości. Mamy nadzieję, że zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas, a przede wszystkim przyczyni się do sięgania po książki, w których „mieszkają misie”.

 

                                                                                      Bożena Taglewska

 

26 listopada uczennica naszej szkoły - Flora Kornacka brała udział w VI Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego organizowanym przez ZSO nr 1 w Chełmnie. Flora zajęła II miejsce - gratulujemy świetnego wyniku! P. Kłos

 

Kolejna edycja programu "Umiem pływać". Tak radzili sobie uczniowie na basenie.

 

Zarys historii szkolnictwa w Polsce, poznanie wnętrza dawnej klasy, omówienie roli nauczyciela, nauka kaligrafii piórem gęsim oraz strój szkolny to jeden z tematów realizowanych w ramach projektu „Szkoła dawniej, a dziś”.  Uczniowie mogli również uczestniczyć w lekcji historii dotyczącej przekroju społeczeństwa średniowiecznego.

Anna Dulska

Beata Słowińska


Projekt  przygotowany pod kierunkiem pani Tatiany Jaworskiej

 

Lapbook dla każdego

 

Lapbook to w wolnym tłumaczeniu książka na kolanach. Uczeń może ją wykonać według własnego pomysłu, dowolnie dobierając elementy, komponując z części logiczną całość, wyróżniając najważniejsze treści i chowając w koperty lub papierowe skrytki to, co uzna za warte odkrycia lub głębszej refleksji.

 

W tworzeniu lapbooków nie ma ściśle określonych zasad. Ważniejsza jest tu fantazja, twórcze wykorzystanie papierowych materiałów i przedstawienie za ich pomocą wybranego zagadnienia. Skoro lapbook jest książką, to musi mieć swój tytuł  i treść.

 

 Polecamy lapbooki, bo kształtują wiele cennych umiejętności, a ich kolorowa                     i zróżnicowana forma jest bardzo atrakcyjna.

 

Autorzy prac wraz z polonistką

Tatianą Jaworską

ŚWIATOWY DZIEŃ ORIGAMI

W naszej bibliotece uważnie śledzimy Kalendarz Dni Nietypowych. 24 października obchodziliśmy więc Światowy Dzień OrigamiJest to starodawna sztuka  składania papieru wywodząca się ze starożytnych Chin i Japonii. Uczy wyobraźni, cierpliwości i staranności, a przede wszystkim rozwija manualnie.

Tego dnia w  bibliotece szkolnej czytane były fragmenty książek. Zadaniem dzieci było odgadnięcie tytułu książek min. „Bajka o rybaku i rybce” A. Puszkina, „Trzy świnki”, braci Grimm, „Kot w butach” Charlesa Perraulta i przedstawienie głównej postaci za pomocą origami. Wspólnie wykonane prace przypominające o Światowym Dniu Origami można było obejrzeć na korytarzu szkolnym.

Należy nadmienić, że sztuka składania papieru jest obowiązkowym przedmiotem w japońskiej szkole. Origami ćwiczy precyzję i koncentrację, doskonali zdolności manualne.

MEGA MISJA W NASZEJ SZKOLE

Uczniowie klasy 3a w ubiegłym  roku szkolnym  podjęli wyzwanie Mega Misji i stworzyli filmik dotyczący bezpieczeństwa w Internecie. W efekcie przeszli eliminacje i zakwalifikowali się do realizacji programu .

            Mega Misja to nieodpłatny ogólnopolski  program nowoczesnej edukacji, który podnosi cyfrowe kompetencje nauczycieli, a dzieciom pomaga odkryć dobre i bezpieczne strony technologii.  A wszystko w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty.

Głównym celem programu jest zachęcanie dzieci do poznawania zasad bezpiecznego Internetu oraz przygotowanie ich do bezpiecznego korzystania z komputera i wykorzystania nowych mediów w sposób pożyteczny. Wiedzę zdobywamy poprzez zabawy edukacyjne. Zadania są wykonywane w grupach, gdzie każdy pracuje z dużym zapałem i zaangażowaniem.   Z każdego zadania sporządzona jest relacja w formie notatki i zdjęć, która warunkuje przejście do kolejnej misji. Do tej pory udało się nam przejść 8 misji i aktualnie przygotowujemy się do 9. Uczniowie wiedzą już jak komunikować się w sieci, jak rozróżnić informacje i kto może ich udzielić, a także potrafią wskazać bohaterów realnych i fikcyjnych.  Za sumienne wykonywanie zadań grupa zdobyła nagrodę w postaci przyborów szkolnych (kredki ,pisaki, bloki, plastelinę), które posłużą do wykonywania prac plastycznych.

Podczas realizacji programu dzieci świetnie się bawią i z niecierpliwością czekają na kolejne misje. Poniżej zaprezentowano fotki z naszych zajęć.

 Mochol Bożena

 


Upominki prawdziwie świąteczne przygotowali uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lisewie w ramach projektu „Podziel się świętami”, którymi obdarują gości podczas wieczorku bożonarodzeniowego, który odbędzie się 6 grudnia 2019 roku.

Anna Dulska

Beata Słowińska


„Zakładka do książki” oraz „Obraz szkoły …. w obiektywie” to kolejne warsztaty, które odbyły się dla uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lisewie podczas realizacji projektu „Szkoła dawniej, a dziś” dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie. Uczniowie przygotowali plakaty pokazujące wizerunek szkolnictwa dawniej, a dziś oraz upominki dla zaproszonych gości.

Anna Dulska

Beata Słowińska


 

 

„Szkoła w literaturze” to temat jednego z warsztatów organizowanych dla klas 5a i 6a Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lisewie w ramach projektu „Szkoła dawniej, a dziś”, dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie. Młodzież na podstawie różnorodnej literatury np. „Dzieci z Bullerbyn”, „Nowe przygody Mikołajka”, „Janusz Korczak – lekarz o złotym sercu”, „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”, „Antek” zapoznała się z podobieństwami i różnicami w funkcjonowaniu szkół, wyposażeniu klas, przyborach szkolnych i relacjach między nauczycielami a uczniami kiedyś i teraz.

Anna Dulska

Beata Słowińska