ROK SZKOLNY 2019/2020

EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA                                                                              „Jaki kształt i kolor ma zdrowie?”

Dnia 08 listopada odbył się  EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA. Dzień został zainicjowany w 2007 r. przez Komisarza Unii Europejskiej i organizację zrzeszającą szefów kuchni. Jego celem jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych.

W ramach obchodów w naszej szkole chcieliśmy sobie odpowiedzieć na pytanie „JAKI KSZTAŁT I KOLOR MA ZDROWIE ?” Dlatego też każda klasa przygotowała po jednej grupie kolorystycznej owoców i warzyw: (czerwoną, białą, zieloną, fioletową i pomarańczowo - żółtą) bowiem każda z nich ma inny. dobroczynny wpływ na nasz organizm. W kolorach warzyw i owoców drzemie ich zdrowotna siła. Im bardziej intensywny kolor tym więcej korzystnych substancji. Zachęcaliśmy wszystkich do spożywania 5 porcji owoców i warzyw każdego dnia po jednym z 5 wymienionych grup kolorystycznych.  Zabawiliśmy się również w skojarzenia. Niektóre owoce i warzywa niezwykle przypominają części ludzkiego ciała. Podczas zabawy szukaliśmy odpowiedzi  jakie są warzywa i owoce przypominające części ciała. W specjalny sposób oddziałują na nasze organy, do których są podobne np.  pomidor w przekroju jest warzywem przypominającym kształt serca.  Pomidory są bogate w likopen, mangan, cynk, pigment roślinny, które pozytywnie wpływają na pracę serca. 

Ponadto dzieci z klas 2 i 3 przygotowały się do konkursu recytatorskiego i nauczyły się wierszy o owocach i warzywach.  

Z klasy 2a wystąpiły następujące osoby: Dobosz Agata, Jaskólski Michał, Góreczna Zofia, Watras Marek.                                                                                                                                          Z klasy 2b- Roczeń Gabriela, Styczyńska Luara, Brzóskiewicz Zuzanna, Łuczak Antoni.                     Z klasy 3a -Brzozowska Lena, Zieliński Tomasz , Chyliński Krystian, Wroniecka Marta.         Z klasy 3b - Gołębiewska Lena, Witkowska Nikola,  Pudlewska Zuzanna, Kaźmierski Oliwier.

A oto wyniki:

I miejsce w kategorii klas  drugich zajął Jaskólski Michał                                                                                  II miejsce w kategorii klasa drugich zajęła Góreczna Zofia                                                                                                III miejsce w kategorii klas drugich zajęła Roczeń Gabriela

I miejsce w kategorii klas trzecich zajął Chyliński  Krystian                                                                         II miejsce w kategorii klas trzecich zajęła Gołębiewska Lena                                                                     III miejsce w kategorii klas trzecich zajęli : Brzozowska Lena i  Zieliński Tomasz

Klasy pierwsze  dla wprawy i zabawy zaprezentowały się poza konkursem.

GRATULUJEMY!                                                                                Biblioteka Szkolna i                                                              Samorząd Uczniowski                            

Jaki kształt i kolor ma zdrowie?


Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku.

4.11 odbył się Turniej „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku” Tego dnia do Unisławia wybrała się drużyna „Jaszczury” U-10. Drużyna wygrała jeden mecz, natomiast 2 przegrali, dało im to 3 miejsce.

6.11 do Unisławia pojechała walczyć drużyna „Jaszczury” U-8.  2 mecze były przegrane, ale i tak nasz zespół stanął na podium i zajął 3 miejsce.

8.11 drużyna „Jaszczury” U-12 udała się również na turniej do Unisławia. Pierwszy mecz udało się wygrać  4:0 z gospodarzami. W drugim meczu Jaszczury spotkali się z SP Krusin.

Po emocjonującym pojedynku lepsza okazała się drużyna „Jaszczury” wygrywając 5:3.

Na przełomie marca/kwietnia drużyna będzie walczyć w Świeciu

Upominki prawdziwie świąteczne przygotowali uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lisewie w ramach projektu „Podziel się świętami”, którymi obdarują gości podczas wieczorku bożonarodzeniowego, który odbędzie się 6 grudnia 2019 roku.

Anna Dulska

Beata Słowińska


17 października 2019 roku w Stolnie odbyły się Powiatowe Zawody Piłki Ręcznej. Drużyna z naszej szkoły wywalczyła II miejsce. 


Dzień Edukacji Narodowej


9 października 2019 r. uczniowie ZS-P uczestniczyli w Powiatowych Zawodach Lekkoatletycznych pod nazwą „Czwartek lekkoatletyczny”. Wyjazd był bardzo udany, gdyż zdobyliśmy 14 medali: 6 złotych, 3 srebrne, i 5 brązowych.

A oto zwycięzcy:

Adrianna Mikowska III miejsce – skok wzwyż

Anna Blok III miejsce – skok wzwyż

Klaudia Styczyńska III miejsce – bieg na 1000 m.

Paulina Kachniarz I miejsce – skok wzwyż

Oliwier Kruczek II miejsce – skok wzwyż

Weronika Płatek I miejsce – bieg na 1000 m.

Patryk Ptach III miejsce – pchnięcie kulą

Kornelia Pudlewska I miejsce – bieg na 100 m.

Karolina Urbańska I miejsce – skok w dal

Karolina Urbańska II miejsce – bieg na 100 m.

Monika Wiśniewska II miejsce – skok wzwyż

Katarzyna Zielińska III miejsce – pchnięcie kulą

Klaudia Przybył I miejsce – skok wzwyż

Wiktoria Zeh-Nowak I miejsce – rzut oszczepem 

 


ŚWATOWY DZIEŃ UŚMIECHU  

„Pośmiej się z książką”

Światowy Dzień Uśmiechu przypada na pierwszy piątek października – w 2019 roku na 5 października. Dzień ten obchodzony jest od 1999 r za sprawą Harweya Balla, autora znanego na całym świecie symbolu żółtej, uśmiechniętej buzi (ang. smiles face) wymyślonej w 1963r.

Obchody Dnia Uśmiechu w naszej Szkole były  pomysłem biblioteki szkolnej pod hasłem „Pośmiej się z książką W czytelni czekała  na dzieci wystawa zabawnych książek, które śmieszą i wprowadzają w wesoły nastrój. Dzieci z dużym zainteresowaniem przeglądały książki, słuchały czytanych przez nauczyciela wesołych historii oraz  wypożyczały książki do domu.  Z samego rana na szkolnych korytarzach rozwieszone zostały plakaty z prostym hasłem „Podziel się uśmiechem ;)", które zachęcały do zrywania wesołych buziek i poprawy humoru. Uśmiechowe obrazki rozeszły się w mgnieniu oka. Wszyscy uśmiechem i pogodą ducha próbowali zarazić wszystkich dookoła. Pamiętajmy, że  śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Więc postarajcie się chociaż czasami  zapomnieć o smutkach, narzekaniu i brzydkiej pogodzie. Zróbcie dobry uczynek i pomóżcie uśmiechnąć się drugiemu człowiekowi. :):):)

                                                  

                                                                                                                         Bożena Taglewska


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W ramach akcji „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” dnia 27 września 2019 r w szkolnej bibliotece odbył się „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”. Uczestnikami spotkania, a zarazem wspaniałymi słuchaczami były dzieci z klas 0 i 1-3, które z dużym zainteresowaniem wysłuchały opowiadania:

1.      „Jak Krzyś pomógł rodzicom odzyskać czas” – A. Stelmarczyk w obsadzie:

Narrator – I. Kamińska

Krzyś- P. Frankiewicz

Rycerz, strażnik – M. Korenkiewicz

Starzec – D. Pycela

Król – G. Zalewski

Czarownica – G. Makowska

Mama – A. Dulska

Tata – K. Sobczyk

 

2.      „O Gabrysi – Kaprysi”- J. Jasny w obsadzie:

 

Narrator – K. Sobczyk

Gabrysia – P. Kłos

Król – P. Frankiewicz

Nieznajomy, czarodziej – G. Zalewski

Wrony – E. Janowska, J. Kruk

 

Podczas pobytu dzieci śpiewały piosenkę „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Na zakończenie wspólnej przygody z książką dzieci podziękowały gromkimi brawami za wspaniale spędzony czas. Rodzice otrzymali ulotki zachęcające do głośnego czytania swoim pociechom nie tylko w „Dniu Głośnego Czytania” 29 września, ale 20 minut dziennie- codziennie.

Bożena Taglewska


WYMIANA POLSKO-ROSYJSKA

Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży

Lisewo - Bolshoye Isakovo

polska część projektu – wrzesień 2019

Temat przewodni wymiany: „Media jako czwarta władza, która kształtuje rzeczywistość”.

 

            W dniach od 16-21 września 2019 roku uczniowie ZSP w Lisewie gościli delegację
z Obwodu Kaliningradzkiego ze Szkoły Przyszłości z miejscowości Bolshoye Isakovo.
Do wymiany doszło dzięki współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową
w Lisewie, na którą został napisany i pozytywnie rozpatrzony wniosek. W tym roku na realizację projektu udało się pozyskać ponad 43 tys. złotych z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

 

Przebieg programu

Dzień 1

Dzień 1 16.09.2019

 

Już po godzinie 12.00 grupa uczniów z Rosji dotarła szczęśliwie do Lisewa, skąd najpierw została zakwaterowana w Centrum Rehabilitacji „Medimas” w Bielawach. Tam delegacja przebywała przez cały pobyt w Polsce. Po zakwaterowaniu goście wrócili do szkoły w Lisewie, gdzie nasi uczniowie już ich oczekiwali. Odbyło się uroczyste powitanie grupy z Rosji. Po powitaniu młodzież wspólnie udała się na spacer po szkole. Podczas oglądania bazy dydaktycznej uczestnicy przyglądali się doświadczeniom fizyczno-chemicznym przygotowanym przez panią Violettę Wolter oraz brali udział w lekcji języka angielskiego z wykorzystaniem najnowszych metod nauczania oraz z wykorzystaniem technologii komunikacyjno-informacyjnej przygotowanej przez panie Sylwię Szydłowską i Paulinę Kłos. Następnie był obiad, a po posiłku nastąpił czas na gry i zabawy integracyjno-zapoznawcze. Mieszane grupy uczniów polsko-rosyjskich miały do wykonania wcześniej przygotowane przez organizatorów zadania. Na zakończenie dnia późnym wieczorem odbyła się żywiołowa dyskoteka, na której wszyscy świetnie się bawili przy muzyce obu krajów.

Dzień 2

Dzień 2 17.09.2019

 

Z samego rana uczniowie pracowali w grupach metodą warsztatową nad tematem: „Mapa informacyjna mojej małej ojczyzny” Warsztat poprowadziła pani Iwona Stanisławska. Jeszcze oddzielnie każda z dwóch grup przygotowała najważniejsze informacje o Lisewie i o miejscowości Bolshoye Isakovo, które następnie były prezentowane na forum. Po warsztatach grupy udały się do Torunia do Oddziału Lokalnej telewizji TV Toruń. W TV Toruń czekała już na nich toruńska dziennikarka Aleksandra Jagielska wraz z kamerzystą, która wprowadziła młodzież w temat dziennikarstwa telewizyjnego. Pani Ola zapoznała uczestników z pracą dziennikarza, oprowadziła grupę po studiu, pozwoliła pobawić się w reżyserce. Uczestnicy wymiany mieli okazję uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania. Uczniowie z Rosji Dima, Liza i Aliona udzielili nawet wywiadu. Najwięcej radości dostarczył partnerom reportaż z  wizyty, który był nadany już wieczorem w TV Toruń. Po powrocie do Lisewa i po pysznym posiłku czekała na uczestników niespodzianka: samodzielna fotosesja. Uczniowie wykonywali zdjęcia sobie nawzajem otrzymując wiele pouczających wskazówek od pani Ilony Kowalik z Foto-Art, które zawsze będą mogli wykorzystać w pracy dziennikarskiej. Po foto sesji uczniowie do wieczora integrowali się podczas zabaw integracyjnych przygotowanych przez panią Annę Szcząchor. Emocji, radości i śmiechu było co nie miara!!!

Dzień 3

Dzień 3 18.09.2019

 

Już wczesnym rankiem grupa udała się autokarem do Warszawy do Oddziału Telewizji Polskiej. 
W TVP zostaliśmy oprowadzeni po wszystkich możliwych studiach, w których są nagrywane programy telewizyjne, m.in. udało nam się zobaczyć nagrywanie programu „Jaka to melodia?”, który to program od września prowadzi Rafał Brzozowski. Pan Rafał wyraził nawet zgodę na wspólne zdjęcie z odwiedzającymi gośćmi. Kolejne studio, które spodobało się młodzieży polsko-rosyjskiej to studio programu Pytanie na śniadanie. Po zwiedzaniu TVP obejrzeliśmy FabLab, czyli laboratorium innowacyjne drukarek 3D. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz wsparciu trenerów można w nim nauczyć się jak twórczo korzystać z nowych technologii, by stworzyć dosłownie wszystko. Po wizycie grupa udała się na zwiedzanie Parku Królewskiego „Łazienki”. A w nim najwięcej radości dostarczały młodzieży sprytne i szybkie wiewiórki, które o tej porze zbierają zapasy na zimę. Późnym wieczorem grupa powróciła do Lisewa.

Dzień 4  19.09.2019

 

Od godziny 8.00 młodzież pracowała metodą warsztatową nad tematem: Słowo jak wędka -  jak pisać informacje prasowe? Warsztat ten poprowadziła Tatiana Jaworska, była dziennikarka „Nowości” a obecnie nauczycielka języka polskiego. Po warsztatach grupa z wymiany udała się do SP w Krusinie, gdzie przez 2 godziny integrowała się z uczniami klasy ósmej. W Krusinie na Rosjan i uczniów z Lisewa czekała nauka tańca Schocolate i Belgijka. Po tańcach uczniowie klasy ósmej zaprosili gości na stołówkę, gdzie przygotowali na nich słodką niespodziankę. Po deserze uczniowie z Rosji i Krusina wypowiadali się na temat swoich szkół w języku angielskim. Porównywano bazę lokalową obu placówek edukacyjnych. Lekcję przygotowała i poprowadziła Anna Krukowska. Z Krusina młodzież z obu krajów udała się do Chełmna – miasta zakochanych. W Chełmnie młodzież zapoznała się z profilem klasy multimedialnej w LO nr1. Po spotkaniu w szkole młodzież zwiedziła Chełmno z przewodnikiem. Po powrocie z Chełmna i po posiłku wymieszane grupy odbyły warsztat dziennikarski z Iloną Walecką – dziennikarką chełmińską.

 Po ciężkiej pracy młodzież miała możliwość skorzystania z zajęć ruchowych na trampolinach, które to zajęcia poprowadziła pani Aneta Osuch. Do późnego wieczora na hali sportowej w Lisewie można było usłyszeć doping w języku polskim, rosyjskim i angielskim.

Dzień 5  20.09.2019

 

Piątego dnia wymiany młodzież odpowiadała na pytania z ankiety na temat mediów. Po ankiecie obie grupy partnerskie udały się najpierw do Grębocina do Muzeum Piśmiennictwa i Druku, gdzie w przepięknej scenerii z XIII wieku uczestniczyli w warsztacie pisania gęsim piórem, czerpania papieru oraz druku. Po wizycie w Muzeum grupy zwiedziły rozgłośnie regionalnego radia i telewizji. Po posiłku młodzież spacerując po ulicy Szerokiej dokonywała sondy wśród mieszkańców Torunia na temat mediów. Na każdym kroku partnerskie grupy zachwycały się zabytkami Torunia i zbierały materiał do fotoreportaży. Po pracy był czas wolny na zakup prezentów i pamiątek z Torunia. Na koniec wyjazdu do Torunia młodzież z Polski i Rosji wzięła udział w pokazie widowiskowym przy fontannie Cosmopolis. Kolorowe światła, efekty wodne i muzyka wieczorową porą dostarczyły nie tylko gościom z Rosji ale i młodzieży z Lisewa niezapomnianych wrażeń.

Dzień 6  21.09.2019

 

Ostatniego dnia pobytu Rosjan w Lisewie odbyła się konferencja podsumowująca wszystkie działania z projektu: „Media jako czwarta władza, która kształtuje rzeczywistość”.
Wszyscy uczestnicy wypowiadali się na temat wrażeń jakich dostarczył im udział w projekcie. Podsumowując wskazano mocne strony programu i przedyskutowano z partnerami program wizyty po stronie rosyjskiej. Nie obyło się również bez śpiewu tradycyjnych ludowych piosenek polskich i rosyjskich. Na zakończenie wizyty wręczono gościom certyfikaty potwierdzające udział
w wymianie. Młodzież i opiekunowie grup wymienili się pamiątkowymi prezentami i zdjęciami.
Polska część projektu wymiany młodzieży pomiędzy partnerskimi szkołami cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników, młodzieży szkolnej i rodziców.

 

                                                                                              Tekst i fotografie Krzysztof Sobczyk


„Zakładka do książki” oraz „Obraz szkoły …. w obiektywie” to kolejne warsztaty, które odbyły się dla uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lisewie podczas realizacji projektu „Szkoła dawniej, a dziś” dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie. Uczniowie przygotowali plakaty pokazujące wizerunek szkolnictwa dawniej, a dziś oraz upominki dla zaproszonych gości.

Anna Dulska

Beata Słowińska


„Szkoła w literaturze” to temat jednego z warsztatów organizowanych dla klas 5a i 6a Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lisewie w ramach projektu „Szkoła dawniej, a dziś”, dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie. Młodzież na podstawie różnorodnej literatury np. „Dzieci z Bullerbyn”, „Nowe przygody Mikołajka”, „Janusz Korczak – lekarz o złotym sercu”, „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”, „Antek” zapoznała się z podobieństwami i różnicami w funkcjonowaniu szkół, wyposażeniu klas, przyborach szkolnych i relacjach między nauczycielami a uczniami kiedyś i teraz.

Anna Dulska

Beata Słowińska

ROK SZKOLNY 2018/2019

W mijającym tygodniu mieliśmy wyjątkową okazję porozmawiać z szczególną osobą - Anną Małecką-Mutambi. Wraz z uczniami klas 6a oraz 5i, połączyliśmy się za pomocą Skype. Wrocławianka na stałe mieszkająca w Ugandzie jest założycielką domu dziecka "Bezpieczna przystań". Pani Ania wirtualnie oprowadziła nas po placówce oraz poznaliśmy jej podopiecznych. Historie mieszkających tam dzieci wyjątkowo poruszyły nasze serca. Wiele z nas uświadomiło sobie jak wielkie mamy szczęście i jak duże różnice dzielą nas oraz dzieci z innych zakątków świata. Poruszeni ich losem postanowiliśmy choć trochę pomóc. Wspaniałe dziewczyny z 6a wraz z wychowawcą zorganizowały loterię fantową dzięki czemu uzbieraliśmy 432 zł. Pieniążki zostały przelane na konto fundacji Agandi. Jeśli znajdzie się jeszcze dobra dusza, która chciałaby pomóc to zachęcamy do odwiedzenia strony https://www.facebook.com/FundacjaAgandi/

 

P. Kłos

 

Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019

Wycieczka do Funki

                 Od 12 do 14.06.2019r. klasa Va i VIIa przebywała w Funce – w Harcerskim Centrum Edukacji Ekologicznej

Wypoczynek w ośrodku połączony był  z ciekawymi zajęciami warsztatowymi . Uczniowie obserwowali i rozpoznawali  różne gatunki owadów, badali wodę w laboratorium limnologicznym, strzelali z łuku, a także poznali technikę wiązania sznurków – makramę.                   Odbyła się również piesza wycieczka w okolice leśnego torfowiska w celu zbadania różnorodnych gatunków roślinnych. Niezapomnianym przeżyciem  był rejs jachtem po pięknym jeziorze Charzykowskim. Można się było również zrelaksować w parku wodnym w Chojnicach.

                                                                            Tatiana Jaworska i Iwona Stanisławska

W drugim semestrze roku szkolnego 2018/2019 w ramach zajęć z doradztwa zawodowego kolejny raz odbyły się dwie wycieczki zawodoznawcze, w których uczestniczyli uczniowie klas III gimnazjum oraz 8 Szkoły Podstawowej. Uczniowie mieli okazję poznać sposób funkcjonowania firm Worwo i Veroni Pack w Wąbrzeźnie oraz firmy Stiegelmeyer w Grubnie.  Podczas wyjazdów poznali nie tylko specyfikę firm, ale również rolę zakładów pracy w rozwoju gospodarczym regionów. Zapoznali się ze specyfiką wybranych zawodów, wymaganiami na konkretne stanowiska, różnorodnością stanowisk pracy w przedsiębiorstwach, fizyczne czynniki środowiska pracy oraz maszyn, urządzeń i technologii produkcyjnych dominujących w przedsiębiorstwach na poszczególnych działach.

 

Katarzyna Brzostek

Anna Szcząchor

Podsumowanie akcji „GÓRA GROSZA ” w roku szkolnym 2018/2019 w klasach 1-8 +III kl. Gimnazjum Podobnie jak w poprzednim roku szkolnym nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza ”. Celem akcji organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom, było zebranie funduszy na pomoc dla dzieci najbardziej potrzebujących dzieci, które nie wychowują się w swojej rodzinie. Uczniowie naszej szkoły nie pozostali obojętni na krzywdę małych dzieci oraz swoich rówieśników przynosili drobne monety. Akcja była dobrym przykładem wychowawczym, gdyż pozwoliła uświadomić uczniom, że oddając grosze można przyczynić się do zrealizowania wielkich czynów na rzecz dzieci w trudnej sytuacji rodzinnej. Po zakończeniu tej szlachetnej akcji dokonano ważenia oraz podliczenia wszystkich zebranych monet. W naszej szkole zebrano w sumie 1304,10 zł. Pieniądze zostały wysłane na adres organizatora. Wszystkim za udział w akcji serdecznie dziękujemy, oraz mamy nadzieję, że w następnej edycji też się chętnie włączą.

Wyniki zbiórki w poszczególnych klasach Klasa Zebrano zł 1a 108,68 1b 69,28 2a 60,27 2b 99,13 3 142,87 4a 27,44 4b 51,66 4c 156,91 5b 261,85 5i 179,18 6a 55,08 7a 45,80 8a 17,45 IIIb Gim 28,50 Razem: 1304,10 Opiekunowie Samorządów Uczniowskich: Bożena Mochol, Iwona. Stanisławska

Dzień Nowoczesnych Technologii w Edukacji

21 marca, po raz drugi w Polsce, obchodzony jest dzień Nowoczesnych Technologii w Edukacji. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisewie zostały przeprowadzone lekcje pokazowe z zastosowaniem mobilnej pracowni Pasco. Uczniowie klasy 8a pod opieką pani Violetty Wolter wykonywali pomiary i badania w pracowni fizyko-chemicznej. Zaproszonym gościom i młodszym uczniom bardzo podobały się zajęcia. Pracownia Pasco, to cyfrowe urządzenia do pomiarów, analiz na lekcjach przedmiotów przyrodniczych. Pracownia została wypożyczona na rok szkolny 2018/2019 z KPCEN  w Toruniu.

Violetta Wolter

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny ale również ustanowiony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - Dzień Nowych Technologii w Edukacji. Na języku angielskim na co dzień korzystamy z oprogramowania tablicy interaktywnej do każdego podręcznika - zadania w formie interaktywnej wzbogacają i ułatwiają pracę na lekcji. W ramach urozmaicenia korzystamy z nowoczesnych technologii również podczas gier i ćwiczeń językowych. Uczniowie naszej szkoły szczególnie upodobali sobie aplikację Kahoot, gdzie używając telefonów komórkowych rozwiązują zadania w formie quizów. Również dzisiaj gra dostarczyła nam wielu emocji oraz mnóstwa nowych informacji - tym razem na temat kultury krajów anglojęzycznych.  

Paulina Kłos

 

Kolejna edycja nauki pływania. Efekty na drugich zajęciach!

 

Walentynki w naszej szkole Szkoła to nie tylko nauka i praca. To także wychowanie, z którym wiąże się zabawa, integracja, Jak co roku, 14 lutego w naszej szkole , Mały Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Na korytarzu została ustawiona kolorowa skrzynka , do której uczniowie wrzucali swoje kartki i serduszka, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom roznosząc kartki po klasach. Mały Samorząd Uczniowski

Niecodzienna lekcja wychowania fizycznego

29 stycznia 2019 r. w naszej szkole gościli członkowie Koszykarskiego Klubu Sportowego „Twarde Pierniki” Mikołaj Ratajczak oraz Cheikh Mbodj jak i pracownicy klubu – Jakub Konieczka i Artur Krzysiak, którzy razem uczyli naszych najmłodszych uczniów gry w koszykówkę. Całe to wydarzenie odbyło się w ramach nagrody dla dzieci, które oszczędzają w Szkolnej Kasie Oszczędnościowej oraz uczestniczyły w konkursach organizowanych przez Bank Spółdzielczy w Toruniu.  

 

Nowoczesna pracownia Pasco

Uczniowie klas  7, 8  SP i III gimnazjum na lekcjach chemii i fizyki wykonywali doświadczenia z zastosowaniem  mobilnej  pracowni Pasco. Są to narzędzia i czujniki służące do pomiarów przyrodniczych, proste w obsłudze, pomagające zrozumieć prawa przyrody, rozwijające obserwację, wnioskowanie oraz pobudzające ciekawość uczniów. Warsztaty bardzo podobały się młodzieży.

                                                                                            V. Wolter

 

Bal Karnawałowy

W piątek 11 stycznia w godz. od 11.00 do godz. 12.30 w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez wszystkie dzieci. Tego dnia mała sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Wcześniej uczniowie z  Małego Samorządu Uczniowskiego na przerwach i po lekcjach  przygotowali wszelkie elementy, które posłużyły do dekoracji sali. Dzięki pomocy nauczycieli  i uczniów salę przyozdobiły różnokolorowe łańcuchy, serpentyny, balony. Zjawiskowy wygląd, wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Zabawa urozmaicana była ciekawymi konkursami, a  zwycięzcy byli nagradzani cukierkami. W trakcie balu wszystkie dzieci mogły poczęstować się słodkościami, które zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Była też okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Niestety radosna zabawa musiała się skończyć. Po godzinie 12.30 zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do swoich domów.

Mały Samorząd Uczniowski

                                                                                    B.Mochol

Święto Patrona Szkoły

Doktor, poeta, pisarz, pedagog, wychowawca, publicysta, współtwórca i kierownik żydowskiego Domu Sierot oraz sierocińca Nasz Dom dla polskich dzieci. Janusz Korczak -  poświęcił życie dla wszystkich dzieci. Mawiał: „gdy dziecko małe się śmieje to z nim świat cały budzi nadzieję” Postać Janusza Korczaka stała się znana w świecie jako przykład wierności najszlachetniejszym ludzkim ideałom. Takimi słowami przedszkolaki – grupa „Motylki”, uczniowie klas 4a, 5a i 5i przypomnieli postać Patrona Szkoły Podstawowej w Lisewie.

Anna Szymańska

Beata Słowińska

Agata Krawczyk

Anna Dulska

Jutro fotorelacja. Video w obróbce.

11.01.2019

Nie tylko 4b przygotowywała się do świąt. Inni też :)

Święta tuż, tuż...

 

         Przed przerwą świąteczną uczniowie klasy 4b postanowili zaprosić do szkoły swoich rodziców, aby wspólnie rozpocząć przygotowania do najbardziej rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Zagościła gorąca i wesoła atmosfera. Dzieci wspólnie ze swoimi mamusiami i tatusiami wykonały wiele pięknych i ciekawych ozdób choinkowych, Była to wspaniała zabawa i okazja do integracji rodziców i uczniów. Poczuliśmy, że święta już coraz bliżej.

 

Sylwia Szydłowska

W piątek 14.12.2018r. grupa uczniów klas 8 ZSP brała udział w wycieczce zawodoznawczej w ramach zajęć z doradztwa zawodowego. Uczniowie mieli okazję poznać sposób funkcjonowania firmy Reflex Polska w Wąbrzeźnie. Podczas wyjazdu zostali zaznajomieni nie tylko ze specyfiką firmy, ale również  rolą zakładu pracy w rozwoju gospodarczym regionu. Poznali specyfikę wybranych zawodów, wymagania na dane stanowiska, różnorodność  stanowisk pracy w przedsiębiorstwie, fizyczne czynniki środowiska pracy oraz maszyn, urządzeń i technologii produkcyjnych dominujących w przedsiębiorstwie na poszczególnych działach.

Możliwość uczestniczenia  w wycieczce była niewątpliwie znaczącym i bogatym wydarzeniem dla każdego z uczniów. Nie tylko z uwagi na poznanie działania firmy „od środka”, ale przede wszystkim w związku ze zbliżającym się wyborem dalszej ścieżki edukacji, przed którym stoją uczniowie.

Mamy nadzieję że ten i kolejne wyjazdy organizowane w najbliższym czasie pomogą młodym dorosłym w świadomym podjęciu tego ważnego w życiu wyboru.

 

Katarzyna Brzostek

Anna Szcząchor

Wycieczka do fabryki bombek

 

                11 grudnia 2018 r. klasa 5i pojechała na wycieczkę integracyjną do FABRYKI BOMBEK w Gnieźnie. Celem wycieczki było zwiedzenie fabryki, w której produkcja bombek choinkowych odbywa się ręcznie. Zwiedzanie obejmowało cały proces twórczy: od szklanej rurki do gotowego produktu. Poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombki. Uczniowie brali udział w warsztatach zdobienia własnych bombek choinkowych. Na zakończenie wycieczki dzieci otrzymały bombkę z własnym imieniem oraz te które samodzielnie ozdobiły. Uczniowie wrócili   do szkoły zadowoleni i pełni wrażeń.

Agata Krawczyk
Kinga Wacławska

 

 

 „Troski Mikołajów” to przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy V b pod opieką p. Lidii Szczutkowskiej. 6 grudnia oglądali je uczniowie naszego  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisewie. Organizatorzy apelu mieli jeden cel – podarować uśmiech!


 

Jedziemy do Opery!

 

         30 listopada 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Lisewie odbyli niezwykłą podróż do krainy muzyki i baletu w operze Nova w Bydgoszczy.

        Dzieci miały możliwość  podziwiania spektaklu pt.: "Dziadek do orzechów." Jego akcja rozgrywała się w wieczór wigilijny, dlatego całe przedstawienie wprawiło nas w świąteczny nastrój.

        Spektakl w operze to widowisko o szczególnym charakterze. Większość dzieci była  tutaj po  raz pierwszy, dlatego było to zupełnie nowe doświadczenie. Gra aktorów, fantazyjne kostiumy, wyjątkowa muzyka i bajkowa scenografia stworzyły niezwykle magiczny klimat.

        Spektakl pokazał widzom jak wyjątkową sztuką jest opera i jak wiele ma niepowtarzalnego uroku. By ją poznać i polubić wystarczy tylko spróbować:).

Paulina Kłos

Sylwia Szydłowska

Dorota Pycela

Andrzejki dla klas 1-4

 

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

W naszej szkole 30.11.2018 r. odbyła się długo wyczekiwana impreza andrzejkowa, która trwała od godziny 11.00  do 12.30 . Uświetniły ją przeboje muzyki współczesnej i disco polo.   Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja w swoich klasach przeprowadziły  wróżby przepowiadające przyszłość, a następnie wraz ze swoimi opiekunami tańczyłyi bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznych melodii.

Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Zabawa przebiegała w miłej i ciepłej atmosferze.

Dzień Pluszowego Misia 

Przypada  25 listopada, w tym roku była  to niedziela, dlatego w naszej szkole obchodziliśmy go 23 listopada. W tym dniu uczniowie przynieśli swoje ulubione misie -pluszaki. Przez cały dzień w szkole królowały pluszki , były wszędzie na korytarzach, na lekcjach, stołowce czy bibliotece. Na 3 przerwie wszyscy, którzy przynieśli pluszaki zebrali się na małej sali gimnastycznej. Na pamiątkę zrobiliśmy sobie fotki J

Pluszowy miś – bohater bajek i filmów

Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol.
Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca   czy wydarzenia.

 

Znalezione obrazy dla zapytania misie pluszowe ma?‚eMały Samorząd Uczniowski

W dniach od 16.11.2018r. do 23.11.2018r. w naszej szkole obchodziliśmy Dni Tolerancji
i Życzliwości.
Organizowane przedsięwzięcia łączyły ze sobą dwa święta, Międzynarodowy Dzień Tolerancji oraz Światowy Dzień Życzliwości.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie na całym świecie
właśnie 16 listopada. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją w 1995 roku
z inicjatywy UNESCO.
 W tym dniu uczniowie zastanawiali się nad  własną postawą m.in.: wobec przedstawicieli innych religii, kultur, koloru skóry, a także tych, których poglądy i zachowanie różnią się od naszych.

21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji, który obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Dlatego też w minioną środę przekazywaliśmy sobie moc ciepłej i pozytywnej energii, uśmiechu i radość.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się także z gazetką propagującą oba święta oraz wziąć udział
w organizowanych konkursach. Każde dziecko biorące udział w konkursie otrzymało nagrodę.  Wszystko po to aby ze zdwojoną siłą móc świętować tak ważne i potrzebne dni.  

 

 

Organizatorzy

W dniach 15-16.11.2018 roku uczniowie klas III gimnazjum oraz 7 i 8 szkoły podstawowej brali udział w warsztatach dotyczących zagrożeń wynikających z używania substancji psychoaktywnych. Zajęcia prowadziła pani Małgorzata Stefanowicz – psychoterapeuta uzależnień. Uczniowie pogłębili wiedzę na temat tego czym jest uzależnienie, jakie konsekwencje wywołuje oraz mitów i faktów dotyczących dopalaczy. Dlaczego pojawiły się dopalacze i czym są? Uczniowie brali bardzo aktywny udział
w warsztatach. Zdobyta wiedza pozwoli im w przyszłości podejmować właściwe decyzje życiowe.

Zorganizowanie warsztatów było możliwe we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lisewie.

 

Organizatorzy

100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Punktualnie o 11.11 rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego.

Hala przygotowana na poranek patriotyczny i jedną z wersji Biesiady.

Konkurs literacki rozstrzygnięty

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole odbył się konkurs literacki pod hasłem „Pękły kajdany niewoli” przygotowany przez  polonistki: Tatianę Jaworską i Lidię Szczutkowską. Celem konkursu było rozwijanie twórczości dzieci     i młodzieży w duchu patriotycznym w obliczu tak ważnego święta.

Wyniki konkursu:

I miejsce w kategorii - wiersz -  klasy V-VI zajęła Natalia Wojnowska

I miejsce w kategorii - piosenka – klasy VII – VIII i gimnazjum przyznano Jakubowi Wojnowskiemu

W kategorii – wiersz – klasy  VII – VIII i gimnazjum na I pozycji uplasowała się Wiktoria Waszczuk. Przyznano również  równorzędne drugie miejsca Patrycji Cyranie oraz Wojciechowi Watrasowi.  III  miejsce zajęła Weronika Lewndowska.

 

Twórczość uczniów

Natalia Wojnowska

 

„Polsko Nasza”

 

 

Polsko nasza, Polsko cała

my o Ciebie walczyliśmy i nie polegliśmy

zawsze Cię kochaliśmy.

 

Uwielbiamy Cię za łąki pełne kwiatów,

lasy żywicą pachnące, pola plonami co roku obfite,

góry wysokie czubkami chmur dotykające

oraz za jeziora liczne.

 

Dla Ciebie własny język stworzyliśmy,

krwi litry za twą wolność przelaliśmy

i udowodniliśmy, że godni Ciebie Polsko jesteśmy,

Więc dziś radować się możemy i stulecie wolnej Polski świętować wspólnie będziemy.

Wiktoria Waszczuk  

 

 

Polsko! Nikt z nas nie ma wątpliwości.

Nadszedł bardzo ważny dzień.

Dzisiaj mamy setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Jest to przecież wielkie święto.

 

My Polacy możemy się teraz przyznać,

Że Polska to nasz wspaniała ojczyzna, jedyny prawdziwy dom.

Polska to nasza kochana rodzina,

Wielka miłość i honor nigdy nieutracony.

Tylko z naszą ojczyzną możemy poczuć się dobrze.

Ona daje nam to, co najważniejsze: szczęście i bezpieczeństwo.

 

My Polacy oddajemy Tobie, Wolna Polsko, wielką chwałę i cześć.

Radujmy się! 

Przecież mamy wielkie święto.

Cieszmy się!

Dzisiaj jest setna rocznica odzyskania niepodległości.

Każdy z nas to wie. Na pewno.

 

U niejednego można dostrzec spływającą łzę po policzku.

To ze smutku? Ze złości?

Nie, to ze wzruszenia.

Dzisiaj każdy z nas powraca myślami do dawnej Polski,

Do bogatej historii naszej ojczyzny,

Która pozostawiła po sobie ślady niczym wielkie blizny.

 

Może my Polacy powinniśmy zrobić coś zupełnie innego?

Dla naszej Polski dokonać czegoś niesamowitego?

Zamiast wspominać może powinniśmy zacząć działać?

Wytrwale pracować byś Ty, Polsko, już zawsze była wolna i wspaniała.

Niech nasze przyszłe pokolenia będą dumne z dzisiejszej Polski.

Niech pamiętają, że ten wspaniały kraj to Polska Niepokonana.

 

 

Wojciech Watras

 

 

Już niedługo setna rocznica niepodległości,

Szykujecie stoły, zapraszajcie gości.

Okazja to nie byle jaka,

Niech radość w naszych sercach zagości.

 

Dziękować dzisiaj naszym przodkom chcemy,

Że w wolnym kraju żyć możemy.

Wielką odwagą sie wykazali,

Dzień i noc do wroga strzelali.

Choć ciężko było, choć był to trud

Walczyli o polski ród.

 

Dzisiaj Polska - wolny kraj,

Ale nadal potrzebuje nas.

Każdy Polaku - bardzo sie staraj,

Teraz na nas nadszedł czas.

 

Święto niepodległości się rozpoczyna,

Do świętowania dobra przyczyna.

Będą wiec marsze, będą występy

By czcić naszą wolność i kraj nieugięty!

Weronika Lewandowska

 

„Sto lat wolności”

 

Już sto lat minęło,

Gdy się to skończyło.

Z powrotem na mapie,

Z granic ciepła krew kapie.

Wolni od zaborców,

Złodziei, morderców.

Nasza niezależność, 

Polski Niepodległość.

Jakub Wojnowski

*Zwrotka 1*
Oto historia
Gdzie naród rozebrany był łapany, zabijany, w obozach torturowany
Lecz gdzieś w sercu 
Wśród wszystkich morderców Polskość była
W Polskich sercach ciągle tliła 
Gdzie dowódcą
 generał Dąbrowski u boku Napoleona zaborce pokona
Potem Księstwo było
Społeczeństwo nie cieszyło w ręce cara oddane powstanie pokonane
Wiosna Ludów
Chwila cudów okres powstań, buntów, ciągłych nurtów
Pierwsza Wojna, niespokojna, tożsamość narodowa pobudzona
To Piłsudski nam to dał, wolność, która cieszy cały kraj
Dla mnie raj, jestem dumny
Choć wiem, że to nie koniec nadszedł czas, żegnam was!

*Refren*
Setna rocznica
Niepodległość odzyskana, teraz wszyscy na kolana jest wygrana
Cieszmy się, mamy z czego
Jesteśmy wolni koleżanko, kolego

*Zwrotka 2*
Po odzyskaniu wolności jesteśmy kwita
Niech żyje cała II Rzeczpospolita
Choć nie koniec problemów - Majowy zamach
Mamy swą walutę kraj i serce Polaka
Ale zaraz
Koniec tej dobroci
Zamiast marki polskiej mamy polski złoty
No i chyba jest już wszystko zaczęło się układać 
Jednak III Rzesza, zaczęła się nam wkradać
To kampania wrześniowa, obrona ojczyzny, II wojna światowa, dusza niespokojna
Nie wystarczy III Rzesza? Mamy ZSRR
A nasza pomoc to całe kilka zer
Nie pomogła Francja, Churchill nie pomoże
Jedyna pomoc w Tobie mój Wszechmogący Boże
Tak jak my w Ciebie, Ty wierz w nas
bo my w Twojej obronie będziemy zawsze stać!

*Refren*
Setna rocznica
Niepodległość odzyskana, teraz wszyscy na kolana jest wygrana
Cieszmy się, mamy z czego
Jesteśmy wolni koleżanko, kolego

Poranek Patriotyczny

Dnia 9 listopada 2018 r. o godz. 9.00 naszej szkole odbył się Poranek Patriotyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Poranek przede wszystkim miał propagować patriotyzm wśród uczniów klas początkowych oraz przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Uczniowie klasy 1-4   oraz przedszkolaki z grupy „Motylki” recytowali wiersze, tańczyli i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Dzień ten dla Polaków jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Z tej okazji w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny pt.: „ Nasze symbole narodowe”. Ogólnie do komisji wpłynęło 65 prac plastycznych. Uczniowie klas 1-4  wykazali się wielką pomysłowością i zaangażowaniem. Najładniejsze prace zostały nagrodzone.

W przygotowania uroczystości oraz konkursu plastycznego włączyli się:  MSU , biblioteka szkolna,  wychowawcy klas  1-4, wychowawca grupy przedszkolnej „Motylki”.

100 zawodników na 100 lecie. Zawody dla upamiętnienia rocznicy. Brawa dla organizatorów!!

Laureaci Nagrody Nobla związani z Polską  

(w dziedzinie chemii i fizyki)

 

Nagrodę  Nobla – ufundował  szwedzki  przemysłowiec  i wynalazca  dynamitu Alfred Nobel.  Przyznawana jest od 1901 r.  w dziedzinach fizyki, chemii, medycyny (wzg. psychologii), literatury, za zasługi dla pokoju oraz od 1968 r. w dziedzinie ekonomii.

 

Laureaci otrzymują:  złoty medal, dyplom honorowy, a także kwotę pieniężną. Tradycyjnie Pokojowe Nagrody Nobla wręczane są przez norweskiego króla w Oslo zaś pozostałe przez monarchę szwedzkiego w Sztokholmie. Nagroda może być przyznana więcej niż jednej osobie. Tak było np. w przypadku polskiej laureatki, Marii Skłodowskiej- Curie, która swoją pierwsza nagrodę w 1903r. otrzymała wspólnie z mężem Piotrem Curie. Nigdy nie przyznano wyróżnienia pośmiertnie.

 

 

 

Ilustracja

 

Maria Skłodowska-Curie  (1867-1934) -  polska uczona prowadząca badania z zakresu fizyki i chemii. Była pierwszą kobietą studiującą na Sorbonie, pierwszą której przyznano Nagrodę Nobla i do tej pory jedyną, która została tą nagrodą wyróżniona dwukrotnie w 1903 r.  z fizyki i w 1911 r. z chemii. Opracowała  teorię promieniotwórczości i odkryła w 1898 r. dwa  nowe  pierwiastki - rad i polon. Zmarła w 1934 na białaczkę, spowodowaną najprawdopodobniej zbyt silnym napromieniowaniem. Jej grobowiec, podobnie jak grobowiec jej męża, znajduje się w krypcie Panteonu w Paryżu. 

Albert Abraham Michelson.JPG

 

Albert Michelson- urodzony w 1852 r. w pruskiej Prowincji Poznańskiej w powiecie Strelno  (w zdecydowanej większości zamieszkiwanej przez Polaków) jako syn Samuela Michelsona  i Rozalii z domu Przyłubskiej, brat Pauliny i Joanny Michelsonów. Otrzymał Nagrodę Nobla w 1907r. za konstrukcję interferometru.

 

Roald Hoffmann.jpg

Roald Hoffmann- Urodził się w Polsce w rodzinie żydowskiej. Mieszkał w Polsce 12 lat,     w 1949 r. wyjechał do USA, gdzie żyje do dziś.  Prowadził prace w zakresie teorii reakcji chemicznych, nagrodę otrzymał w 1981r.

 

CHARPAK Georges-24x50-2005 cropped.JPG

Georges  Charpak - Urodzony  w Polsce w rodzinie żydowskiej.  Sześć lat mieszkał             w Polsce, dwa w Palestynie, od 1932 r. do śmierci żył we Francji. W 1992 roku otrzymał Nagrodę Nobla za wkład w dziedzinie opracowania detektorów  cząstek.

 

II Rabi.jpg

Isidor Isaac Rabi- ur.  w 1898r w Rymanowie, zmarł w 1988r. w Nowym Jorku. Amerykański fizyk pochodzenia polsko-żydowskiego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rezonansową metodę obserwacji właściwości magnetycznych jąder atomowych,      w roku 1944.             

                                                                                              V. Wolter

Źródło: Encyklopedia PWN , Warszawa 1999, Wydanie I, ISBN 8301127023 t. 1-3

 

Wizyta w Młynie Wiedzy

25 października klasa trzecia odbyła wycieczkę do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.  Brała udział w ścieżce tematycznej pt. „ Kalejdoskop  - przewrotne oko” , na której samodzielnie w dwu osobowych zespołach wykonywała różne zadania wymagające logicznego myślenia. Ścieżka edukacyjna była pełna odkryć i poszukiwań zarazem, uczniowie dzięki wprowadzonemu  elementowi rywalizacji byli maksymalnie zmotywowani do rozwiązywania zadań. Ponadto dzieci zobaczyły różne wystawy, które w sposób przyjazny dla dzieci tworzyły nowy świat kreatywnej zabawy oraz  były pełne niezwykłych stanowisk interaktywnych. Wizyta w Centrum Nauki to nietypowe zajęcia lekcyjne, pełne odkryć, ciekawostek i doświadczeń.

                                                                                                             Grażyna Szymańska

                                                        ukkkjk.png

Starsi uczniowie również prezentowali swoje umiejętności :)

wyniki.png

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

12 października w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie samorządy uczniowskie przygotowały apel, aby w ten sposób podziękować za codzienny trud obecnym i emerytowanym pracownikom naszej szkoły. Miłą niespodziankę przygotowała również Rada Rodziców. Oprócz tego cała szkolna społeczność wraz z zaproszonymi gośćmi uczestniczyła w pasowaniu uczniów klas pierwszych.

W  Instytucie Fizyki UMK w Toruniu

Uczniowie klas VIII brali udział w pokazach z wykładem w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu. Otrzymaliśmy zaproszenie na obserwacje eksperymentów wykonywanych
w ciekawy sposób, na zaawansowanym poziomie uniwersyteckim.

                                                                                             V. Wolter

 

 

 

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

fot. T.Jaworska

Podsumowanie pracy i wręczanie nagród za różnorodne przedsięwzięcia i konkursy w roku szkolnym 2017/2018

fot. T. Jaworska

Projekt czytelniczy

Klasy czwarte pod moim kierunkiem realizowały projekt czytelniczy. Najpierw została przeczytana i omówiona  lektura pt. „Janko Muzykant”. Następnie dzieci miały wymyślić szczęśliwe zakończenie książki. Tak powstały historie opisujące dalsze losy Janka. Uczniowie z moją pomocą dokonali korekty prac i postanowiliśmy zrobić wystawę, aby inne dzieci mogły przeczytać teksty dotyczące  małego muzyka. Uczniowie wykonali również ilustracje do swoich wypracowań. Najpierw zaprezentowaliśmy prace w szkole podstawowej, a obecnie wystawa znajduje się w budynku gimnazjum. Zapraszamy do czytania!

                                                                          Tatiana Jaworska

Dnia 5 czerwca 2018r. klasy 2 i 3 c wraz z wychowawcami  wybrały się na wycieczkę do Solca Kujawskiego. W JuraParku dzieci miały okazję podziwiać ogromne modele dinozaurów. Uczestniczyły również w warsztatach plastyczno-paleontologicznych, zwiedzały muzeum i świetnie bawiły się na placu zabaw. Najwięcej emocji dostarczył pobyt w kinie 5 D, gdzie dinozaury były "na wyciągnięcie ręki". Pogoda jak i humory dopisywały podczas całego wyjazdu. Wycieczkę można zaliczyć do bardzo udanych.  
E. Janowska, G. Szymańska

Jubileuszowy konkurs

 

8 czerwca 2018r.w naszej szkole odbył się  XV  Powiatowy konkurs ortograficzny                 „ O pióro Starosty Chełmińskiego”. W potyczkach ortograficznych wzięli udział uczniowie drugich i trzecich klas gimnazjalnych z terenu powiatu chełmińskiego.                           Nad przebiegiem i organizacją konkursu czuwały polonistki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lisewie. Patronat honorowy objął Starosta Chełmiński – Zdzisław Gamański.

Cel, który przyświecał zmaganiom to  dbałość o poprawne posługiwanie się językiem polskim, a także uświadomienie roli kultury języka – a w tym szczególnego miejsca ortografii – w otaczającej nas rzeczywistości.  

Wyniki:

I miejsce: Nina Mrozek SP nr1 Chełmno

II miejsce: Karolina Osińska ZS-P Lisewo

III miejsce: Krzysztof Pałucki ZS Unisław

Wyróżnienia: Sara Ćmil ( ZS Stolno) oraz Arkadiusz Stępień( ZS Unisław);

 

Na zakończenie spotkania podkreślono, jak ważne  we współczesnym życiu  jest dobre opanowanie ortografii i interpunkcji. Dodano także, że  dbałość o język ojczysty, to jeden       z podstawowych obowiązków każdego Polaka. Dlatego cieszymy się, że mamy  miłośników ortografii, którzy dzięki systematycznej, wytrwałej i intensywnej pracy stają się najlepsi.

                                                                                                         Tatiana Jaworska

Konkurs w Starogrodzie

7 czerwca 2018r. w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogrodzie odbył się                             XVI Powiatowy konkurs ortograficzny „ O pióro Starosty Chełmińskiego” dla szkół podstawowych.

Szkołę Podstawową imienia Janusza Korczaka w Lisewie reprezentowali zwycięzcy gminnych potyczek: Inga Czarnecka i Nikodem Chrzanowski, który  w Starogrodzie zajął czwarte  miejsce.

                                                                                                                                                    Tatiana Jaworska