Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Lisewie

Masz pytania? Zadzwoń

56 676 79 16

Rok szkolny 2023/2024


Filmo-foto relacja z Wielkanocnego Jarmarku Świątecznego zorganizowanego przez Radę Rodziców.

I filmiki nagrane przez widzów. Film1, Film2, Film3, Film4.


Dzień Kobiet


W tym roku przypada 12. rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Dla uczczenia pamięci znakomitej poetki przygotowaliśmy spotkanie z poezją Noblistki. Projekt obejmował wykonanie wyklejanek inspirowanych jej twórczością. Uczniowie zaprezentowali również interpretacje plastyczne obrazów poetyckich oraz pomysłowe lapbooki.

Tatiana Jaworska


Ferie

W tegoroczne ferie panie Agata, Natalia, Joanna z klas 1-3 zorganizowały wyjazd do kina Helios w Grudziądzu na film pt.: “Emma i czarny Jaguar”. Dodatkową atrakcją wyjazdu był fakt przejazdu pociągiem. Okazało się, że niektórzy uczniowie korzystają z tego środka transportu po raz pierwszy. Po seansie wybraliśmy się do znanej restauracji ma pyszne jedzenie i na plac zabaw. Dzień był tak intensywny, że dzieci wracały pociągiem niemalże śpiące, a na ogół nie brakuje im energii

N. Brzozowska
A. Krawczyk
J. Kruk


Walentynki

W tym roku Walentynki w naszej szkole były…. roztańczone. Uczniowie mieli okazję puścić wodzę fantazji tanecznych w rytmie ulubionych utworów. Nie zabrakło również czerwonego koloru miłości i poczty walentynkowej. Miłość powinna towarzyszyć nam nie tylko od święta.

J. Kruk


Dzień Pizzy
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy klasy drugie wybrały się na warsztaty kulinarne do Gospody przy Piecu w Płużnicy, gdzie miały okazję spróbować swoich sił jako mistrzowie pizzy. Korzystając z rad kucharzy dzieci stworzyły kolorowe i pachnące placki, z ulubionymi dodatkami. A gdy ich pizzę wyjechały z pieca, mogli je z dumą zajadać. Jak sami przyznali- gdy wykona się coś samodzielnie, smakuje dużo lepiej. Dziękujemy bardzo za mile spędzony dzień, nowe doświadczenia i wrażenia.

N. Brzozowska
J. Kruk


Bal Karnawałowy

W piątek 2 lutego 2024 r. w szkole odbył się bal karnawałowy dla klas 1-3. Po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się, że pomysłowość i kreatywność uczniów nie zna granic- zaskoczyli nas przepięknymi, różnorodnymi strojami. Bawiliśmy się w rytmach ulubionych dziecięcych piosenek, nie zabrakło również ciekawych konkursów. A na pamiątkę świetnej zabawy dzieci mogły zabrać do domu zdjęcie z przyjaciółmi wykonane w fotobudce, gdyż całą imprezę uświetniał nam „Cyfrowyślub”. Dodatkowo wychowawczynie z klas 1-3 wcieliły się w rolę smerfów a jako papę smerfa zobaczyliśmy…. Pana Krzysia Sobczyka. Ciekawe jakie atrakcje czekają na nasza rok? My już nie możemy się doczekać, jakimi strojami zaskoczą nas dzieci, a same powoli szykujemy własne. 😊
Dochód na bal został przeznaczony ze zbiórki kasztanów.
J. Kruk


Dzień Babci i Dziadka

22 stycznia 2024 r. klasy drugie przygotowały występ dla babć i dziadków. Zaproszeni goście nie zawiedli i bardzo licznie zgromadzili się tego dnia w szkole. Dziadkowie z dumą oglądali przedstawienie przygotowane przez wnuczęta. Nie zabrakło śmiechu i żartów, ale i wzruszeń. Również dziadkowie i babcie musieli się wykazać i zatańczyć wspólnie z wnukami. Po wszystkim czekał pyszny poczęstunek i niepowtarzalne chwile na rozmowę przy kawie. Raz jeszcze życzymy wszystkim samych beztroskich chwil i długich lat w zdrowiu.
N. Brzozowska
J. Kruk


CZWARTKOWA PRZERWA INTEGRACYJNA

Jak umożliwić uczniom spędzanie przerw zgodnie z ich zainteresowaniami i pasją, równocześnie pokazując im, że świat poza ich smartfonami jest równie ciekawy, a może ciekawszy?

Głównym celem zorganizowania przeze mnie przerwy integracyjnej było zaproponowanie alternatywnych aktywności w każdy czwartek.
Przyświecały tej akcji także inne cele takie jak:

  • promowanie wśród uczniów bezpiecznej aktywności podczas przerw szkolnych oraz umożliwienie spędzenia wolnego czasu na: muzykę, śpiew, taniec, gry zespołowe, gry planszowe, kolorowanki, wykreślanki, labirynty, puzzle, klocki, książki, wspólne rozmowy, relaks na fotelu itp.
  • wdrażanie działań zapobiegających uczniowskiej nudzie, agresji słownej i fizycznej, poprawiających bezpieczeństwo w szkole,
  • rozwijanie własnej aktywności społecznej, uczenie się kształtowania więzi z innymi i inicjowania interakcji społecznych, nauka dialogu, konwersacji, zdrowej rywalizacji podczas gier, dyskutowania, aktywnego słuchania, kompromisu, negocjacji, rozwiązywania konfliktów oraz akceptowania przyjętych zasad podporządkowywania się im,
  • integracja społeczności szkolnej

Kilka zdjęć oraz filmików z I semestru pokazują, że młodzież chętnie korzysta z tej przerwy i jak to mówią: „Czemu tylko w czwartek jest taka przerwa?”

 Jeśli masz ochotę spędzać w ten sposób czas wolny, to zapraszam serdecznie w każdy czwartek, do gabinetu na poddaszu.

filmik1, filmik2, filmik3, filmik4, filmik5, filmik6, filmik7, filmik8, filmik9

Żaneta Gwizdała


BIBLIOTECZNE STATYSTYKI

Koniec semestru, to czas podsumowań. Biblioteka szkolna również dokonała swoich podliczeń. Tegoroczne statystyki wskazują, że znacznie podniosła się liczba aktywnych czytelników w klasach 1-3. Bardzo aktywnie brali udział w akcjach promujących czytelnictwo. Było to JESIENNE DRZEWO CZYTELNICZE oraz BINGO CZYTELNICZE. Dbali o wyniki dla siebie jak i wspólne dobro dla klasy.  

NA PODIUM NAJLEPIEJ CZYTAJĄCYCH KLAS W 1 SEMESTRZE UPLASOWAŁY SIĘ: 
I miejsce – klasa 2b -12 przeczytanych książek na ucznia 
II miejsce- klasa 1a– 11 przeczytanych książek na ucznia 
III miejsce – klas 1b -10,6 przeczytanych książek na ucznia 

IV miejsce zdobyły klasy 2a i 3a- 8,5 książki na ucznia,  
V miejsce- klasa 3b- 6,5 książki na ucznia. 

W pierwszej dziesiątce najlepiej czytających uczniów znaleźli się: 

  1. Kornelia z 2a (30 książek) 
  2. Amelia z 2b, Błażej z 1b (28 książek) 
  3. Kamil z 1a (27 książek)
  4. Zuzanna z 3a (27 książek)
  5. Lena z 1b (26 książek) 
  6. Michał z 1a (24 książki)
  7. Zofia z 1b, Tymon z 1a (22 książki)
  8. Jędrzej z 2b, Aleksandra z 2b (20 książek) 
  9. Lena z 3a, Maria z 1b, Maksym z 6a (19 książek) 
  10. Alicja z 1b, Marta z 3a, Lena z 3a (18 książek) 

Należą się ogromne brawa nie tylko dla tych, którzy stanęli na podium, czy znaleźli się w pierwszej dziesiątce, ale i dla tych wszystkich, którzy ponieśli swoje czytelnictwo w stosunku do ubiegłego roku.  

Jak widać z powyższego zestawienia, najmłodsi uczniowie szkoły stanowią wzór dla starszaków, których wizyty w bibliotece mogły, by być częstsze. 

Bożena Taglewska

BINGO CZYTELNICZE

Od października 2023 r do końca 1 semestru roku szkolnego 2023-24 nasi czytelnicy zmagali się z wyzwaniem czytelniczym, przygotowanym przez Bibliotekę Szkolną pod nazwą „BINGO CZYTELNICZE”. Akcja pomogła wzmocnić kulturę czytelniczą i przyczyniła się do promocji czytelnictwa w naszej szkole. Dzięki tej akcji nasi czytelnicy odkrywali nowe gatunki literackie, nowe tytuły i autorów.

Do zabawy przystąpiło 40 czytelników z klas 1-3 i 6 z klas 4-8. Najwięcej z klasy 1a.

Aż 19 z nich zdobyło co najmniej potrójne BINGO. Jest to duży sukces z ich strony, dlatego każdy z nich otrzymał nagrodę książkową i zdobył prawo do udziału w losowaniu nagrody głównej – karty podarunkowej do Empiku.
Szczęśliwy los przypadł uczennicom klas 1a i 6b. Losowania w obu przypadkach dokonał Pan wicedyrektor Krzysztof Sobczyk.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz tym, którzy próbowali podjąć wyzwanie. Cieszymy się z dużego zainteresowania, a co za tym idzie podniesienia poziomu czytelnictwa w naszej szkole. Było to wspaniałe wydarzenie, które nie tylko zachęcało naszych uczniów do czytania, ale może też do rozwijania swojej pasji do książek.

Wszystkim, tym którzy przyczynili się do realizacji wyzwania poprzez wspieranie, zachęcanie- naszym kochanym rodzicom i wychowawcom bardzo dziękujemy!
Bożena Taglewska

Wycieczka do Kinder-Parku w Toruniu

26 stycznia uczniowie klas pierwszych świętowali Dzień Babci i Dziadka.
Panie wychowawczynie powitały przybyłych gości, a dzieci zaprezentowały program artystyczny bogaty w wzruszające wierszyki, piosenki i żywiołowe tańce. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek.
Dzieci poprzez swoje występy mogły wyrazić swoje uczucia oraz podziękować Dziadkom za trud włożony w ich wychowanie. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.
Wychowawczynie składają serdeczne podziękowania rodzicom za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.
A. Gołębiewska
B. Mochol


11 stycznia w Unisławiu odbyły się zawody powiatowe w piłkę ręczną dziewcząt i chłopców.
Dziewczyny zajęły II miejsce.
Chłopcy zajęli III miejsce.

Gratuluję zespołom walki i pozostawione serducho na boisku!

Joanna Kruk

Tuż przed przerwą świąteczną mieliśmy przyjemność obejrzeć występ świąteczny przygotowany przez uczniów klas drugich. Maluchy spisały się na medal łącząc opowieści o Mikołaju, reniferze, elfach, śnieżynkach i bałwanie z klasycznymi, emocjonującymi jasełkami przy najpiękniejszych polskich kolędach i pastorałkach śpiewanych przez chór klas trzecich. Przy tej okazji wszyscy składali sobie życzenia, przypominając, co w tym wyjątkowym czasie jest najważniejsze. Dzieci na pewno zasłużyły na wymarzone prezenty i odpoczynek. Wesołych Świąt!

N. Brzozowska,
A. Krawczyk,
J. Kruk,
R. Książek

Warsztaty czekoladowe

W klasie 2b odbyła się zimowa sensoplastyka. Na tych zajęciach dzieci angażują wszystkie zmysły: wzrok, dotyk, słuch i węch i smak.

J. Kruk


Jarmark

10 grudnia 2023r. Nauczyciele Zespołu-Szkolno- Przedszkolnego w Lisewie wzięli udział w “Świątecznej zbiórce dla Wojtka z Piątkowa. Gorące podziękowania dla p. Brzozowskiej, p. Dudek (SP Krusin),  p. Gołębiewskiej, p. Kraski, p. Krawczyk, p. Kruk, p. Mochol, p. Przeperskiej,  p. Taglewskiej, p. Sobczykowi.  Dziękuję za zaangażowanie i promowanie stoiska ZSP Lisewo w czasie Jarmarku Bożonarodzeniowego.

J. Kruk


Literki w akcji
Kolejny miesiąc zmagań klas pierwszych z Literkami w akcji.
Utrwalanie, powtarzanie, działanie, zapamiętywanie i radość z działania, to wszystko towarzyszy pierwszakom podczas realizacji projektu.

Film 1 TUTAJ
Film 2 TUTAJ
Film 3 TUTAJ


Zabawy na śniegu


30 listopada uczniowie klas 1-3 brali udział w warsztatach o Energii Odnawialnej.
J. Kruk


Ostatni dzień listopada to istne szaleństwo wróżb, zabawy w tym roku nie było inaczej! Dzieci z klas 1-3 brały udział we wróżbach przy stoiskach zorganizowanych przez uczniów i wychowawców klas drugich.  To była świetna zabawa!

N. Brzozowska
J. Kruk


We wtorek 28 listopada obchodziliśmy w beżowym budynku Dzień Ciasta. Była to inicjatywa pań; Brzozowskiej, Kruk, Krawczyk, jednak zaangażowało się w akcję wielu innych nauczycieli, co przerosło oczekiwania organizatorek. Wypieki były tak pyszne, że rozeszły się w lada momencie. Cały dochód ze sprzedaży został przekazany na działalność wolontariatu.

Serdecznie dziękujemy: p. Krasce, p. Książek, p. Sobczykowi

N. Brzozowska
J. Kruk
A. Krawczyk


21 listopada obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień również w naszej szkole. Był to dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwianie ludzi na wzajemną życzliwość, dobro i szacunek. Nasi uczniowie mieli możliwość przywitać się w troszkę inny sposób niż zwykle (zdjęcia w galerii). Padło dużo miłych słów i gestów, przez co poranek był przepełniony pozytywnymi emocjami. Pamiętajmy, że warto być życzliwym!

„Tak łatwo być życzliwym. Naprawdę łatwo” – Pan Tushman

„Dobre słowa nie kosztują dużo, choć czynią wiele dobrego” – Blaise Pascal

„W dobroci kryją się wszystkie odmiany mądrości” – Ernesto Sabato

„Dobroć to język, który słyszą głusi i widzą ślepi” – Mark Twain

„Życzliwość to miłość bez zamówienia” – Antoni Regulski

„Prawdziwa grzeczność polega na wyrażaniu życzliwości” – Jean-Jacques Rousseau

 Żaneta Gwizdała


NAUCZYCIELE DZIECIOM

WYSTĘP TEATRALNY Z OKAZJI DNIA POSTACI Z BAJEK

Jak co roku w naszej szkole, w listopadzie obchodziliśmy DZIEŃ POSTACI Z BAJEK. Nauczyciele dla swoich uczniów przygotowali niespodziankę wcielając się w postaci ze znanego wiersza J. Tuwima pt. „Rzepka”. Każda z postaci zagrana została wyjątkowo i oryginalnie. Doskonałą grę aktorów uzupełniły fantastycznie dobrane stroje i rekwizyty. Wszystkie dzieci z zapartym tchem i z niecierpliwością oglądały przedstawienie oczekiwały kolejnych postaci, które pojawiały się na scenie. Nasi nauczyciele w sposób idealny przedstawili charakter postaci poprzez gest, ruch i oczywiście odpowiednio dobrany kostium brawurowe role babci i dziadka, wnuczka, a także różnych zwierzątek takich jak: pieska, kotka, kurki, gąski, bociana, żabki i kawki.  Na efekt fajnej zabawy miała również wpływ właściwie dobrana do danej postaci muzyka. Uczniowie pięknie poprzebierani za różne postaci z bajek razem z aktorami mogli śpiewać i klaskać tworząc radosną i miłą atmosferę. Widać było, że dzieci są zachwycone niespodzianką i że występ im się bardzo podobał. Ich żywe reakcje dawały temu dowód. Z widowni można było usłyszeć, że było cudownie! Cieszymy się, że dzieci otrzymały dużą dawkę dobrej zabawy i śmiechu.

Dużym wyzwaniem dla dzieci było rozpoznanie grających w spektaklu nauczycieli, ale jak się okazało nie sprawiło im to żadnego problemu.
Dziadek – P. Krzysztof Sobczyk
Babcia – P. Anna Gołębiewska
Wnuczek – P. Grzegorz Zalewski
Piesek – ks. Mateusz Tomczykowski
Kotek – P. Bożena Mochol
Kurka – P. Joanna Kruk
Gąska – P. Anna Kraska
Bocian – P. Natalia Brzozowska
Żabka – P. Agata Krawczyk
Kawka – P. Renata Książek
Narrator – P. Bożena Taglewska
Nad muzyką czuwała P. Kamila Uchacz

Po spektaklu odbył się turniej klas „Jaka to melodia?” – po wysłuchaniu fragmentu bajek, dzieci rozpoznawały ich tytuły. Walka była zacięta, ale wyrównana.

Mamy nadzieję, że ten miły i wyjątkowy dzień pozostanie w pamięci dzieci na długo. W ich  imieniu raz jeszcze dziękujemy i liczymy na kolejne występy w przyszłości.

Bożena Taglewska


“ŻYWA OKŁADKA KSIĄŻKI”
Konkurs fotograficzny zorganizowany z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych za nami. Jury konkursowe nie miało łatwego zadania, bowiem poziom wykonanych przez uczniów prac był bardzo wysoki. Jesteśmy pod wrażeniem ich kreatywności oraz umiejętności fotograficznych i komputerowych.

Przygotowane przez uczniów prace pokazują, jakimi ścieżkami czytelniczymi podążają, jaka literatura ich interesuje, co rozbudza ich wyobraźnię. Z rozmowy z uczniami wynika, że okładka książki jest dla wielu osób zaproszeniem, by sprawdzić, co kryje się w jej wnętrzu.

Swoimi pracami uczniowie udowodnili, że okładka potrafi nie tylko skutecznie przyciągnąć do książki, ale także zainspirować do twórczości z wykorzystaniem aparatu fotograficznego i komputera.

Konkurs ten był świetną okazją do:
* Rozwijania wyobraźni, spostrzegawczości i wrażliwości estetycznej wśród dzieci młodzieży;
* Zachęcenia dzieci i młodzieży do twórczej aktywności, której inspiracją jest książka;
* Pogłębienia umiejętności wypowiadania się w formie plastycznej i fotograficznej;
* Promocji czytania i książek wśród uczniów;
* Wykorzystania w praktyce umiejętności pracy z nowymi technologiami.

Kryteria oceny nadesłanych prac to:
* wierność wykonanej kopii z oryginałem,
* pomysłowość wykonania,
* ogólne wrażenie artystyczne.

Do konkursu przystąpiło 12 osób, wpłynęło 9 prac.
Wszystkim autorom dziękujemy za niezwykłe projekty życzymy powodzenia w przyszłych działaniach.

Prace możemy obejrzeć TUTAJ

 Bożena Taglewska


Innowacja „Literki w akcji”

Pierwszy miesiąc zmagań za nami. W październiku uczniowie klas 1a i 1b wykonali trzy zadania projektowe, w których tworzyli literki z darów jesieni, lepili je też z masy solnej i bawili się w zgadywanie przedmiotów z pudełkiem sensorycznym. Do nauki alfabetu podeszli w sposób twórczy. Wykorzystywane były różnorodne metody dostosowane do potrzeb uczniów. Wszystkie działania pobudzały wyobraźnię uczniów i sprawiły wiele radości.

Opiekunowie:
 Mochol B., Gołębiewska A.


PRZERWA NA CZYTANIE

27 października 2023 r. nasza szkoła wzięła udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pod hasłem „Przerwa na czytanie”.

Do akcji czytelniczej przystąpiło 319 osób – w tym uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, dzieci z grup przedszkolnych wraz z wychowawcami. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi ulubionymi książkami.  Wypożyczali  też z biblioteki szkolnej. Na przerwie, każdy znalazł sobie odpowiednie miejsce, aby zagłębić się w lekturze. Czytano w salach lekcyjnych, na szkolnych korytarzach, w świetlicy, w bibliotece, a nawet na sali gimnastycznej.  Uczniom z grup 0 czytały starsze koleżanki z Klubu Bibliotecznego, uczniom klas I i przedszkolakom kochane Panie wychowawczynie.

W głównej mierze celem akcji było pokazanie uczniom, że czytanie jest fajne, że może być zabawą i sprawiać przyjemność. Dlatego czytaliśmy to, co lubimy.

Dziękujemy wszystkim bardzo gorąco za aktywny udział w tej ważnej i potrzebnej akcji, a co za tym idzie możliwość pobicia rekordu szkoły.

Przypomnę, że braliśmy już udział w biciu rekordu w czytaniu na przerwie w 2021 roku. Wtedy w akcji wzięły udział 292 osoby.

Dziękuję dziewczynkom z Klubu Bibliotecznego za czuwanie nad przebiegiem akcji, za przygotowanie plakatów, dekorację szkoły, czytanie młodszym kolegom oraz przedstawicielom SU za przeliczenie osób biorących udział w akcji.

                                                                                                                         Bożena Taglewska

30 października (dzień wolny od szkoły) w klasach 2-3 chętne dzieci wzięły udział w warsztatach zorganizowanych przez Panie Natalię, Agatę i Joannę, podczas których wykonywały kartki świąteczne dla małych pacjentów oddziału onkologii dziecięcej w Bydgoszczy. Empatyczna postawa uczniów zasługuje na ogromną pochwałę i cieszy serca, a w okresie świątecznym  przyniesie ogrom radości dzieciom, które nie mogą spędzić świąt w ukochanym domu. Serdecznie dziękujemy uczestnikom.

N. Brzozowska
A. Krawczyk
J. Kruk


DYNIOWY MASTER CHEF

27 października w klasach 1-3 obchodziliśmy Święto Dyni. Tego dnia wszyscy uczniowie byli ubrani w pomarańczowe elementy garderoby lub przebrani za dynie.
Ale najfajniejszym punktem tego dnia był DYNIOWY MASTER CHEF.
Mali kucharze przygotowali rozmaite potrawy z dynią w roli głównej. Wybór Dyniowego Master Chefa był naprawdę wysoki.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Od tej pory dynia na pewno częściej będzie gościła w naszym menu.

N. Brzozowska
J. Kruk


W roku szkolnym 2023/2024 w naszej szkole zawiązała się żeńska drużyna piłki ręcznej. 

Dziewczyny są pełne entuzjazmu i zaangażowania, aby trenować szczypiorniaka. Sezon rozpoczął się w październiku, treningi odbywają się raz w tygodniu w środy. Na zajęciach ćwiczymy przede wszystkim technikę indywidualną i technikę gry. Drużyna liczy 10 osób, chętne dziewczyny mogą do nas dołączyć. 

J. Kruk


20.10.2023 Wycieczka na lodowisko


19.10.2023 Kino sferyczne


W dniu 19 października2023r. uczniowie z klasy 1a i 1b  odwiedzili Muzeum Handlu Wiślanego Flis w Grudziądzu. Brali udział w dwóch warsztatach.: „Moja pierwsza wizyta w muzeum” i „”Pachnące pieczywem warsztaty”. Poznali   historię i przeznaczenie ziarna oraz przygotowali własne wypieki. Poniżej prezentujemy fotorelację. 

Mochol B. Gołębiewska A.


„Nauczyciel widzi więcej niż twarze dzieci, stara się zobaczyć ich dusze”.

13 października 2023 roku odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie oraz zaproszeni goście. Wielką niespodzianką dla zebranej społeczności był nowy szkolny sztandar, który zastąpił poprzedni, liczący prawie 50 lat. Uczniowie i nauczyciele uczcili ten  podniosły moment złożeniem ślubowania. W części artystycznej uczniowie pod kierunkiem pani Iwony Stanisławskiej, Pani Joanny Kruk oraz Pani Żanety Gwizdały opiekunem szkolnej grupy wokalnej G-durki wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów i pracowników szkoły.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
wszystkim Nauczycielom życzymy,
aby niełatwa misja pedagoga, nauczyciela i wychowawcy
przyniosła jeszcze lepsze efekty, satysfakcję,
radość oraz świadomość, że budują Państwo fundamenty
pomyślnej i lepszej przyszłości.
Pracownikom administracji i obsługi oraz emerytom
życzymy wszelkiej pomyślności, zdrowia, radości,
wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności.
i powodzenia w życiu osobistym.
I. Stanisławka, Ż. Gwizdała, J. Kruk


Ciekawe portrety wykonane z owoców i warzyw przez klasę 2b.

Joanna Kruk


Klasa 2b wykonała jesienne Lapbooki.
Joanna Kruk


10 października obchodzimy święto miłośników planszówek. Z tej okazji uczniowie klas 1-3 mieli możliwość zagrania w swoją ulubioną grę z kolegą i koleżanką z klasy. Rozgrywki odbyły się w świetnej atmosferze, która sprzyja integracji zespołowej.
Brzozowska
Kruk
Krawczyk


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA I ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA 

“CZYTAMY Z SERCEM” 

5 października 2023 r obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca. Obydwa wydarzenia połączyła Ogólnopolska Akcja Czytelnicza “Czytamy z sercem”. Głównym celem akcji jest promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, a także poszerzenie ich wiedzy na temat serca – budowy organu, jego funkcjonowania, chorób, symboliki i rozwijanie zdrowego stylu życia. 
Tego dnia zaplanowane były w bibliotece spotkania czytelnicze klas 1-3. Jednak z biblioteki zła wróżka ukradła światło i książkę, która była przeznaczona do czytania. Aby światło znów zabłysło mali słuchacze musieli odszukać książkę i odszyfrować jej tytuł. Odnalezioną książkę pt. “Będę biegać” A Onichimowskiej czytał głośno P. K. Sobczyk i P. M. Sadowski.  Uczniowie poznali historię małego chłopca chorego na serce. Dowiedzieli się również jak powinni dbać o serce, oglądali model serca. Usłyszeli wiele ciekawostek o sercu. Wszyscy obiecali, że będą dbali o swoje małe serduszka. Aby ten dzień został u dzieci w pamięci na zakończenie spotkań czytelniczych z pomocą klas 6a i 6b utworzyli wielkie bijące serce na hali sportowej. 

Serce (canva.com) – link do filmu

Po drugiej stronie ulicy też było słychać głośnie czytanie. Na korytarzach roznosił się głos czytających uczniów klas 4-8 oraz nauczycieli. Tematem wiodącym czytanych pozycji było oczywiście serce. Klasy 4 i 5 czytały książkę “Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, autorstwa P. Beręsewicza, natomiast klasy 6, 7 i 8 czytały fragmenty książki “Dziewczyna o kruchym sercu” E. Rodzeń.  Ci uczniowie również zgłębiali wiedzę na temat budowy i funkcjonowania, chorób i symboliki serca. Każdy z nas uświadomił sobie również, jak ważne jest dla naszego rozwoju GŁOŚNE CZYTANIE.  

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w akcji. Brawo! 

Bożena Taglewska 



Dzień Uśmiechu w klasach 1-3

W piątkowy dzień w naszej szkole było bardzo wesoło, a to za sprawą Dnia Uśmiechu, którego symbolem jest żółta uśmiechnięta buźka. Był to naprawdę radosny i uśmiechnięty dzień i oby jak najczęściej gościł na twarzach naszych uczniów oraz pracowników.

Joanna Kruk


28 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka- dzień w krawacie lub muszce. Chłopcy w tym dniu otrzymali od dziewczynek słodki poczęstunek. 
J. Kruk


Klasy drugie w kinie na filmie pt.:”O psie, który jeździł koleją”.
J. Kruk, N. Brzozowska


20 września 2023 r. RAJD ROWEROWY DO WĄBRZEŹNA


15.09.2023- Dzień Kropki

W naszej szkole świętowaliśmy Dzień Kropki, która tego dnia królowała na szkolnym korytarzu. Uczniowie wykazali się kreatywnością wykonując plakat nawiązujący do dzisiejszego święta. Dla chętnych uczniów czekała kropkowa ramka, w której można było zrobić sobie zdjęcie oraz malowanie kropek na twarzy. Na sam koniec każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom za udział w zabawie.

Krawczyk, Kruk, Brzozowska


klasa 2b – Integracja z nowymi koleżankami


Pasowanie klas pierwszych. 

4 września odbyło się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie zostały przyjęte do grona uczniów szkoły.  Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

Joanna Kruk

Rok szkolny 2022/2023


KREATYWNOŚĆ NA LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Choć rozwijanie kreatywnego myślenia uczniów nie jest celem nauki języka obcego, może znacząco usprawnić proces akwizycji językowej. Skuteczność opiera się tu na zapewnieniu głębokiego przetwarzania danych i aktywizowaniu procesów myślowych wyższego rzędu. Sprawdza się tu stara prawda, że nie jest ważne, ile się uczymy, ale jak się uczymy. Wszelkie zadania na lekcji języka angielskiego, które wymagają od uczniów kreatywnego myślenia, sprzyjają również głębokiemu przetwarzaniu, a tym samym lepszemu przyswojeniu materiału. W II semestrze roku szkolnego 2022/23 uczniowie klas 2-8 miały możliwość wykazać się swoją kreatywnością na lekcjach języka angielskiego, tworząc projekty, prezentacje komputerowe, prace plastyczne, projekty komputerowe, odgrywając scenki, rozwiązując quizy, gry terenowe, itp. Szczypta kreatywności uczniów jest widoczna na zdjęciach.

                                                                                                                                                                         Żaneta Gwizdała 
Sylwia Szydłowska

Uczniowie klasy 2a i 2b wzięli udział w wewnątrzszkolnym konkursie plastycznym „ Mój bohater”.

Gratujemy!

Żaneta Gwizdała


Wycieczka naszych PRYMUSÓW do Bydgoszczy.


„Jaka to muzyka” fotorelacja z konkursu.

Film1, film2


Prace uczniów na konkurs fotograficzny.


18 maja 2023 r. Uczniowie z klas siódmych i ósmych wzięli udział w powiatowych zawodach sportowych – Lekkoatletyka Indywidualna. Przywieźli ze sobą aż 17 medali.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!


16 maja 2023 r. grupa naszych uczniów wybrała się do Centrum Opieki nad Zwierzętami w Grudziądzu. Wyjazd odbył się w ramach realizacji projektu „Traktuj pupila swego jak siebie samego!” realizowanego przez Grupę Nieformalną Lisewskie Zwierzoluby w ramach programu „Inicjuj z FIO 3.0”-edycja 2023.


16 maja 2023 r. nasi uczniowie z klas piątych i szóstych uczestniczyli w zawodach sportowych – czwórbój lekkoatletyczny. Dzielnie walczyli w poszczególnych konkurencjach. Dziewczęta – bieg na 60 m, rzut piłeczką palantową, skok wzwyż, bieg na 600 m. Chłopcy – bieg na 60 m, rzut piłeczką palantową, skok w dal, bieg na 1000 m. Dziewczęta zajęły 3 miejsce, a chłopcy drugie. Gratulujemy!


12 maja Szkolna Grupa Wokalna G-durki miała przyjemność ponownie wesprzeć kolejną akcję charytatywną, tym razem dla dzieci z Nahaczowa.
film1
film2


Warsztaty Mobilnego Laboratorium Przyszłości.


Rajd rowerowy


21 kwiecień był dla SGW bardzo pracowitym dniem. Z rana czwórka naszych uczniów z grupy wokalnej G-durki, wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki w Języku Angielskim zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 2 w Chełmnie.
Nasi uczniowie zmierzyli się z 22 wykonawcami w jednej kategorii klas 3-8. Pierwsze i drugie miejsce zdobyły ósmoklasistki z innych szkół, ale Alanowi udało się wywalczyć 3 miejsce❤🥉👏

Natomiast wieczorem cała grupa wokalna G-durki wzięła udział w Kiermaszu Charytatywnym zorganizowanym przez KGW w Lisewie. 😍🎤🎵🎶

Żaneta Gwizdała


XXIII edycja Turnieju o Puchar Tymbarku

Reprezentacja naszej szkoły w kategorii U-10 i U-12 wzięli udział w XXIII edycji Turnieju o Puchar Tymbarku. Drużyna U-10 rozegrała bardzo emocjonujący i zacięty mecz z drużyną SP nr 1 w Chełmnie. Do przerwy przegrywaliśmy 2:0, po przerwie udało doprowadzić się do remisu. Tak zakończył się mecz. O zwycięstwie musiały zadecydować rzuty karne, w których przegraliśmy.

Chłopcy w kategorii U-12 mieli do rozegrania dwa mecze. Przeciwnikami były drużyny z Unisławia i Chełmna. Pierwszy mecz został rozegrany z drużyną z Unisławia. Po pierwszej połowie przegrywaliśmy, natomiast po przerwie po pięknych golach Aleksa udało doprowadzić się do remisu i tak zakończył się mecz. Drugim przeciwnikiem był zespół z Chełmna, któremu ulegliśmy.

A ja chciałabym podziękować i pogratulować naszym drużynom za dostarczone emocje i pozostawione serducho na boisku.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Nadszedł kolejny- ważny dzień dla uczniów klas pierwszych, w którym odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie pierwszoklasistów do grona czytelników. Celem uroczystości jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Podczas uroczystości uczniowie zapoznali się z regulaminem biblioteki, kodeksem czytelnika. Wysłuchali też próśb książek. Najważniejszym momentem było złożenie przez pierwszoklasistów przyrzeczenia. Skupieni i poważni uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, listy do rodziców oraz książki pt. ,, Pierwsze abecadło’’, które nasza szkoła otrzymała od Instytutu Książki w ramach kampanii ,, Mała książka – wielki człowiek’’. Strategicznym celem tego projektu jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Bożena Taglewska


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

2 kwietnia obchodziliśmy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI, ponieważ w tym dniu przypada data urodzin Hansa Christiana Andersena. W tym roku gospodarzem MDKD jest Grecka Sekcja IBBY.

My postanowiliśmy ten dzień uczcić z uczniami klas najmłodszych. Pierwszoklasiści wysłuchali skierowanego do nich przesłania od greckiego piasarza Vagelisa Iliopoulusa „Jestem książką, przeczytaj mnie”. Podzieleni na dwie grupy powtarzali ostatnie słowa wersów raz pytająco, a raz wykrzyknikowo. Było to niezwykłe doświadczenie, ponieważ w ten sposób uczniowie mogli wcielić się w książkę. Potem uczniowie zastanowili się jaki kolor mogłaby mieć taka książka, jaki tytuł i treść. Sami złożyli swoją książeczkę z kartek metodą origami i stworzyli osobiste, a zarazem ciekawe opowieści. Aby, ułatwić wykonanie zadania, udostępniliśmy dzieciom projekcję filmu „Jak powstaje książka dla dzieci”. Efekty ich prac są niesamowite.

prezentacja

Bożena Taglewska

Kolejny raz Młodzieżowa Rada Gminy zorganizowała zbiórkę karmy dla potrzebujących zwierząt. Tym razem jest to schronisko w Skępem TIM – Troska i Miłość

Aleksandra Uchacz

WIOSNA POEZJĄ ROZKWITA

W tym roku szkolnym po raz pierwszy przystąpiliśmy do obchodów ŚWIATOWEGO DNIA POEZJI. Audrey Azoulay, dyrektorka generalna, z okazji Światowego Dnia Poezji w 2019 roku napisała: „Każda forma poezji jest wyjątkowa, każda z nich odzwierciedla uniwersalność ludzkiego doświadczenia, dążenie do kreatywności, która przekracza wszelkie granice – także granice czasu oraz przestrzeń w ciągłej afirmacji ludzkości jako jednej rodziny. To jest właśnie siła poezji!”
Taką siłę poezji dało się odczuć podczas TYGODNIA ZMAGAŃ Z POEZJĄ, kiedy to uczniowie klas 4-8 przyłączyli się do grona czytających tę wyjątkową twórczość. Ponadto zmierzyli się z wieloma twórczymi zadaniami. Dzięki odwadze i otwartości do wyjścia poza schemat, przełamaniu barier powstały „Wiersze z odzysku”. Uczniowie tworzyli je z istniejącego już tekstu.  Wyłaniali i łączyli pojedyncze słowa lub krótkie frazy, tworząc arcydzieła liryczne.  Światowy Dzień Poezji zaowocował również twórczością własną uczniów.  Powstały także prace, które były inspirowane poezją W. Szymborskiej. Wzorem artystki młodzież stworzyła własne wyklejanki i kolaże. W bibliotece szkolnej rozgrywały się poetyckie potyczki przedstawicieli poszczególnych klas. 
Na apelu zostały wręczone nagrody za wspólne działania klas oraz osiągnięcia indywidualne.
Uczniowie udowodnili, że poezja jest dla każdego – łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu czy poglądach. Można się nią bawić i w różny sposób interpretować. Z entuzjazmem zaśpiewali piosenkę Sanach „Nic dwa razy się nie zdarza”, której autorką tekstu jest znana poetka W. Szymborska. Z pomysłem i odwagą interpretowali wiersze R. Herberta, T. Różewicza, J. Brzechwy. Przedstawili także poezję śpiewaną.
Ufamy, że dzięki temu przedsięwzięciu narodzą się nowi miłośnicy poezji, a grono czytających tę wyjątkową twórczość znacząco się powiększy.
Zapraszamy na wystawę wszystkich prac naszych uczniów, która znajduje się na korytarzu szkolnym. Życzymy wszystkim czytelnikom dobrej lektury i  zatrzymania się choć na chwilę, poznania myśli i emocji innych ludzi.

Dziękujemy wszystkim za współpracę i zaangażowanie. Gratulujemy sukcesów!                                                                                                                     

Organizatorzy: Bożena Taglewska 
Lidia Szczutkowska 
Tatiana Jaworska
Dorota Pycela

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji, który został ustanowiony z inicjatywy UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Dzień ten zbiega się z Pierwszym Dniem Wiosny. Patronką Światowego Dnia Poezji od 2022 roku jest poetka, pisarka, tłumaczka i publicystka – Maria Konopnicka. Pragnęlibyśmy wykorzystać ten fakt i połączyć te wydarzenia i pozwolić dzieciom klas 1-3 na własną interpretację wiersza, autorstwa tej poetki pt. „Powitanie Wiosny”. Pomysły i zdolności aktorskie dzieci były zaskakujące. Prócz tego w każdej klasie uczniowie czytali wiersze losowo wybranego poety. Stały się one natchnieniem do namalowania pięknych ilustracji. Stanowią teraz piękną ozdobę sal lekcyjnych. Po zmaganiach poetyckich dzieci wyruszyły w teren na poszukiwanie wiosny w przyrodzie. Najpierw jednak zaniosły Marzannę do paczkomatu, by wysłać ją do daleko w świat.

Wszystkim wychowawcom klas 1-3 dziękujemy za umożliwienie dzieciom atrakcyjnego spotkania z poezją. Dzieciom gratulujemy wspaniałych sukcesów artystycznych.

https://www.facebook.com/watch/?v=1913773922321576

Bożena Taglewska

II OGÓLNOPOLSKI KONKURS PROMUJĄCY CZYTANIE „CzytaMy”

Nasza szkoła w ramach projektu „Ratownicy Czytelnictwa” wzięła udział w II Ogólnopolskim Konkursie Promującym Czytanie „CzytaMy” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ligonia w Katowicach. Do konkursu przystąpiły trzy klasy w dwóch kategoriach wiekowych: II kategoria klas 1-4 i III kategoria klas 5-6.

Uczniowie czytali wspólnie z nauczycielami wskazane w konkursie książki. Klasa IVb „Selfie ze Stolemem” Krzysztofa Kochańskiego, natomiast klasy Va i VIa książkę Barbary Stenki „Zostań sama w domu”. Lektura towarzyszyła uczniom na lekcjach języka polskiego   i godzinach wychowawczych. Tematyka poruszona przez autorów: samotność, lęki, depresja, miłość, przyjaźń, potrzeba akceptacji i wsparcia, szacunek, umiejętność rozmowy i słuchania stały się tematami godzin wychowawczych.
Po przeczytaniu książki „Zostań sama w domu” i „Selfie ze Stolemem” uczniowie podzielili się swoimi przemyśleniami na tematy poruszane przez autorów. Tego typu lekcje były cudownie spędzonym czasem. Obie książki okazały się bardzo interesujące i trzymające w napięciu. Uczniowie stwierdzili, że spotkanie z tą lekturą skłoniło ich do refleksji nad problemami współczesnego świata, a także było niesamowitą przygodą czytelniczą.

Po przeczytaniu książek uczniowie przystąpili do realizacji zadań.

Dzieci z klasy IVb, wykonali pracę plastyczną na temat „Każdy ważny, każdy piękny, każdy przyjacielem”. Uczniowie klasy Va napisali wiersze dla babci i dziadka, natomiast uczniowie klasy VIa podjęli się napisania pracy literackiej na temat „Dom – bezpieczna przystań”

KATEGORIA II, PRACA PLASTYCZNA – uczniowie klas I-IV szkoły podstawowe
praca plastyczna „Każdy ważny, każdy piękny, każdy przyjacielem”
KATEGORIA III, PRACA LITERACKA – uczniowie klas V- VI szkoły podstawowej
praca literacka „Dom, bezpieczna przystań”
wiersz dla babci/dziadka
Prace laureatów etapu szkolnego zostały zakwalifikowane do II etapu Konkursu i będą reprezentować szkołę w etapie ogólnopolskim.

Dziękujemy nauczycielom, którzy przyczynili się do realizacji działań w ramach projektu „Ratujemy Czytelnictwo” oraz wybranym klasom za aktywne uczestnictwo. Wszystkim laureatom gratulujemy sukcesu i powodzenia w II etapie. Cieszymy się z możliwości uczestnictwa w konkursie i przedstawiamy prezentację z przebiegu działań.

Przedstawiamy prezentację z przebiegu działań. Cieszymy się z możliwości uczestnictwa w konkursie.

Koordynator: Bożena Taglewska
Tatiana Jaworska
Dorota Pycela
Iwona Kamińska

Pożeracze zarażali apetytem na czytanie przedszkolaków.


Kolejna lekcja Pożeraczy Książek.


W tym roku szkolnym uczniowie klas trzecich rozpoczęli pracę z programem InstaLing. Program InstaLing to aplikacja do szybkiej nauki słówek z języka angielskiego. Pomaga podnieść skuteczność nauczania języka obcego, a rodzicom i nauczycielom dostarcza informacji o systematyczności i postępach w nauce dziecka. Tytuł Mistrza otrzymał Adam i Tymon z klasy 3a. Gratulacje!

S. Szydłowska

Walentynki w klasach 1 – 3.


„MASKOTKA DLA MOJEJ BIBLIOTEKI”

W ramach MIESIĄCA BIBLIOTEK odbył się Konkurs Plastyczny na projekt MASKOTKI DLA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.  Z klas 4-8 wpłynęło 17 projektów, zaś z klas 1-3 aż 37 projektów. Autorem projektu, który zdobył największą liczbę głosów w kategorii klas 1-3 jest Antoni, uczeń klasy 3a. Natomiast w kategorii klas 4-8 największą liczbę głosów uzyskał projekt Antoniny, uczennicy klasy 4b. Projekty te zostały wysłane do pracowni rękodzieła w celu ich realizacji.

Tuż przed feriami, MASKOTKI zrealizowane na podstawie zwycięskich projektów uczniów naszej szkoły zostały uroczyście przekazanie przez Dyrektora ZSP do BIBLIOTEKI SZKOLNEJ. Od teraz staną się one częścią naszych bibliotek i będą służyły naszym czytelnikom przez długie lata. Chcielibyśmy, aby przysłużyły się do promocji czytelnictwa w naszej szkole i towarzyszyły w wielu bibliotecznych wydarzeniach i czytelniczych podróżach. Zapewne stanowić też będą wspaniałą wizytówkę i reklamę naszej biblioteki.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i dobrą zabawę.

Bożena Taglewska


GRUDNIOWE WIECZORY Z KSIĄŻKĄ I JABŁKIEM – TURNIEJ KLAS 1-6

Od 1 XII  do 31 XII 2022 r. w naszej szkole trwał turniej klas 1-6 promujący czytelnictwo. Zadanie polegało na rodzinnym co najmniej 10-minutowym czytaniu w każdy grudniowy wieczór i spożyciu minimum 1 jabłka (lub innego owocu) przez każdego uczestnika. Wszyscy uczniowie otrzymali karty pracy. W tabeli zapisywali czas poświęcony na czytanie, a na drzewku zamalowywali ilość zjedzonych owoców. W turnieju udział wzięło 96 rodzin, co stanowi 45% rodzin z naszej szkoły. Wychowankowie naszej podstawówki w grudniowe wieczory czytali 55373 minuty, czyli 922 godziny, przy tym zjedli 2228 owoce. Średnia czasu przypadająca na jednego ucznia z klas 1-6 spędzona na czytaniu wynosi 262 minuty, czyli 4,36 godzin. Na czytającego ucznia przypada średnio 11 zjedzonych owoców.

Na wyróżnienie zasługuje 5 klas, które otrzymały nagrody niespodzianki dla swojej klasy.

Są to :
1. Klasa 3a (401 min. czytania i 19 owoców na osobę w klasie)
2. Klasa 1a (357 min. czytania i 17 owoców na osobę w klasie)
3. Klasa 4a (331 min. czytania i 12 owoców na osobę w klasie)
4. Klasa 5a (327 min. czytania i 9 owoców na osobę w klasie)
5. Klasa 6b (321 min. czytania i 8 owoców na osobę w klasie)

Akcja okazała się niezwykłym sposobem na promocję czytelnictwa w naszej szkole. Mamy nadzieję, że pomoże w wyrabianiu nawyku codziennego sięgania po książkę i systematycznego czytania. Miała też wymiar zdrowotny, gdyż zachęcała do spożywania owoców. Turniej cieszył się sporym zainteresowaniem i w następnym roku planowana jest jego kontynuacja. Może uda się osiągnąć jeszcze lepsze wyniki?

Dziękujemy wszystkim naszym czytelnikom za uczestnictwo w turnieju i dobrą inwestycję w siebie! Rodzicom i nauczycielom za wspieranie i aktywowanie swoich dzieci.

                                                                                                      Bożena Taglewska


IX Powiatowy Międzyszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek


Skip to content