Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Lisewie

Masz pytania? Zadzwoń

56 676 79 16

Rok szkolny 2021/2022


LEKCJA POKAZOWA W KLASACH DRUGICH

W ostatnim tygodniu roku szkolnego 2021/22 wraz w uczniami 8 klasy miałam przyjemność poprowadzić zajęcia pt.: “Sposoby na smutek” w klasie 2a i klasie 2b.  Wspólnie przypomnieliśmy sobie emocje zarówno te pozytywne jak i negatywne. Jednak najbardziej skupiliśmy się na smutku. Uczniowie poprzez piosenki, zabawy jak i eksperyment mogli dowiedzieć się jak objawia się smutek i jak możemy sobie z nim poradzić. Dziękuję Pani B. Mochol i Pani A.Gołębiewskiej oraz ich uczniom za miłe przyjęcie i wspaniałą wspólną zabawę. Dziękuję również moim pomocnikom: A.Gwizdała, D.Mazur, A.Rutkowska, N.Wojnowska. Spisaliście się na medal!

Żaneta Gwizdała

NOCOWANIE W SZKOLE

Młodsze klasy szkoły podstawowej postanowiły spędzić noc w szkole. Była to z całą pewnością miła odmiana, kiedy w sali lekcyjnej zamiast stolików i krzesełek można było ujrzeć materace, poduszki i koce, a Panie nie stały przy tablicy, tylko razem ze wszystkimi oglądały filmy przegryzając różne smakołyki. Odbyły się zawody sportowe jak i szukanie skarbów pirackich. Dzieci miały super zabawę.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego “Świat w moich oczach” 

Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w konkursie plastycznym “Świat w moich oczach”, polegający na przygotowaniu pracy plastycznej wykonanej według własnego pomysłu. Uczniowie mogli wybrać dowolną technikę.  

Celem konkursu było: 

 -rozwijanie kreatywności i wyobraźni dzieci  
-pogłębianie umiejętności plastycznych i manualnych dzieci.  

Zwycięzcami konkursu zostali: 

KLASA 1 

Miejsce I:  Liliana Wąż klasa 1a 

Wyróżnienie:  Marta Kraska klasa 1aJędrzej Wojdyła klasa 1a 

KLASA 2 

Miejsce I:  Anna Oberda klasa 2a 

Wyróżnienie: Filip Zach klasa 2a, Iga Marks klasa 2b 

KLASA 3 

Miejsce I:  Agnieszka Dulska klasa 3a 

Wszystkim uczniom bardzo dziękuję za zaangażowanie i wzięcie udziału w konkursie. 
Gratuluję i zapraszam do kolejnego konkursu.
Żaneta Gwizdała:) 


KONKURS „PIĘKNIE PISZĘ”

5 maja br. odbyła się pierwsza edycja konkursu „Pięknie piszę”. Do zmagań z kaligrafią przystąpili uczniowie klas drugich. Wszyscy w skupieniu kreślili kształtne litery. Bezkonkurencyjna okazała się uczennica klasy 2b.

Wyniki konkursu:

I miejsce  – Iga Marks
II miejsce  – Wiktoria Cyrana
III miejsce – Tymon Brzóskiewicz
Wyróżnienie – Oliwia Łepek

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do ciągłego pracowania nad kreśleniem kształtnych liter.

Anna Gołębiewska

Profilaktyczne działania.


Konkurs Wielkanocny LITEROBRAZKI

Przed świętami wielkanocnymi odbył się konkurs plastyczny w naszej szkole w dwóch kategoriach: klasy 4 – 6 i klasy 7 – 8. Wszystkich prac było 17. Jury w składzie nauczycieli wyłonili najlepsze prace:

W kategorii klas 7-8:

– Michalina Pilarska 8i

– Agata Głowacka 7a

były dwie prace, te osoby otrzymują na równi 1 miejsce i nagrody rzeczowe.

W kategorii klas 4-6:

1 miejsce Nadia Kadaj 4a

2 miejsce Maksym Sadzikowski 4a

3 miejsce Dominik Wojnowski 4a

Gratulujemy zwycięzcom. Wszystkim uczniom zostały wpisane punkty dodatnie za udział a także uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe w tym nagrody pocieszenia.

Kinga Wacławska


WYCIECZKA DO TEATRU

Dnia 28.04. klasy 2 wybrały się do Baju Pomorskiego na spektakl pt. „Jaś i Małgosia”. Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować autokarem  oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w Teatrze. Kiedy dotarły na miejsce, z wielką niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Były zafascynowane miejscem, w którym się znajdowały. Ogromne wrażenie wywarła na nich sceneria i bliski kontakt z aktorami spektaklu. Uśmiech, radosne opowieści i gromkie brawa po przedstawieniu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

Anna Gołębiewka

HERBATKA ZA JEDEN UŚMIECH

         30 marca przygotowano dla uczniów naszej szkoły wyjątkową degustację herbat. Szkolny korytarz zmienił się w małą herbaciarnię z różnymi gatunkami tego napoju. Była herbata niebieska, zielona czerwona, czy biała. Jednak największą popularnością cieszyła się “Szarlotka”. Wcześniej można było zapoznać się z  historią herbaty, jej rodzajami,  warunkami w jakich najlepiej rośnie i jaka powinna być temperatura wody, aby wydobyć odpowiedni aromat.

         Każde nowe doświadczenie poszerza horyzonty, każda nowa umiejętność pozwala się rozwijać…

Sylwia Szydłowska
Kinga Wacławska


Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat tego zaburzenia. Nasza szkoła również włączyła się w akcję, jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że w tym roku dzień ten przypadł w sobotę, świętowaliśmy dzień wcześniej.


Już przed budynkami naszych szkół zauważyć można było, że nie jest to zwykły dzień. Wejścia ustrojone były w błękitne balony i wstążeczki wesoło powiewające na wietrze. Na ogrodzeniu pojawił się ogromny napis AUTYZM, który obserwować mógł każdy, kto przejeżdżał przez Lisewo. Wykonały go dzieci z klas młodszych. Uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. Każdą lekcję rozpoczynaliśmy krótkim filmikiem na temat autyzmu. Na przerwach swoją wiedzę mogliśmy poszerzać, używając kodów QR. Gazetki ścienne skłaniały do jeszcze większego zagłębienia się w temat właściwego postrzegania tego zaburzenia rozwoju.


Naszą solidarność z osobami ze spektrum autyzmu zobaczyć można w fotorelacji, do obejrzenia której zapraszamy. W związku z ogromnym zaangażowaniem społeczności uczniowskiej w akcję, zdjęć jest bardzo dużo 😉

Iwona Kamińska
Paulina Kłos
Sylwia Szydłowska
Aneta Urbaczewska
Kinga Wacławska


Kilka zdjęć z naszych (UKW) akcji.


2b na 100%

Jesteśmy zawsze zorganizowani, zaangażowani i zgrani. Zawsze włączamy się we wszystkie akcje organizowane na terenie naszej szkoły. Tak też było i tym razem.

21 marca wszyscy zgodnie z umową ubraliśmy się w określony kolor, wszyscy solidaryzowaliśmy się z chorymi na zespół downa i założyliśmy dwie różne skarpety. Oczywiście nie zapomnieliśmy o zamianie plecaka na inny sposób pakowania przyborów szkolnych. Wykazaliśmy się niezwykłą kreatywnością i przyszliśmy z: workami, skrzynkami narzędziowymi, walizkami, klatkami dla chomika, koszykami itp.

Zasygnalizowaliśmy swoje wsparcie dla Ukrainy i wykonaliśmy kwiaty pokoju w barwach niebiesko – żółtych.

Dzień sprawił wszystkim dużo radości, jednak na koniec wszyscy zgodnie przyznali, że plecak jest najwygodniejszym rozwiązaniem.

Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole

Nareszcie nadeszła wiosna 21 marca obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny ale i Światowy Dzień Zespołu Downa.

W klasach pojawiły się wiosenne dekoracje, nie zabrakło również strojów w kolorach wiosennych. Uczniowie w tym dniu przyszły do szkoły w dwóch różnych kolorowych skarpetkach, które są symbolem osób z Downem. Tego dnia był dzień bez plecaka, dzieci musiały wykazać się kreatywnością i przynieść książki w innym “OPAKOWANIU”.

Światowy Dzień Zespołu Downa.


Lapboki uczniów.


Dzień kolorowych skarpetek.


Protest naszych uczniów!


Zwycięzcy konkursu modowego.


 WALENTYNKI W BIBLIOTECE – „ZAKOCHAJ SIĘ W KSIĄŻCE”


Dzień Świętego Walentego, dzień dobrych uczuć i miłości był okazją do walentynkowego czytania. Na wszystkich czytelników odwiedzających w tym dniu bibliotekę szkolną czekały walentynkowe niespodzianki. Odbyło się również  Książkowe FOTO LOVE, czyli zdjęcie z ukochaną książką. Cieszymy się z tak licznych odwiedzin, a co za tym idzie dużej ilości wypożyczeń. BRAWA dla WSZYSTKICH!

Bożena Taglewska


Czytelnicze podsumowanie semestru

Luty jest miesiącem podsumowań w bibliotece szkolnej.  Wszystkim uczniom, którzy najchętniej odwiedzali i korzystali  z biblioteki w I semestrze r. 2021-22 wręczone zostały upominki.

Najlepsi czytelnicy w szkole:

Klasy   I-III :

  1. Karolina Jankowska, Anna Oberda
  2. Kornel Jankowski
  3. Wiktoria Cyrana, Lena Anders

Klasy IV-VIII

  1. Maksym Sadzikowski
  2. Zuzanna Brzóskiewicz
  3. Lena Brzozowska

W kategorii klas I-III bezkonkurencyjna okazała się klasa II a. Dziękujemy wychowawczyni- pani B. Mochol za przekazywanie  pasji czytelniczej i motywowanie swoich uczniów  do  sięgania po książkę. 

II miejsce zajęła klasa I b
III miejsce klasa III b

W kategorii klas IV-VIII najwięcej książek przeczytała klasa Va. GRATULIJEMY i składamy podziękowania za to, że z nami jesteście.

ZAPRASZAMY wszystkich do korzystania z naszych zasobów!

Bożena TaglewskaPRZEPISUJEMY „HOBBITA”

Z okazji 130 rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena NASZA SZKOŁA WZIĘŁA UDZIAŁ WE WSPÓLNEJ AKCJI POLEGAJĄCEJ NA PRZEPISYWANIU JEGO JEDNEJ POWIEŚCI. Ogólnopolską akcję „Przepisujemy Hobbita”, zainicjowała Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy.  R. J. Tolkien był nie tylko pisarzem, ale też profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie w Oksfordzie. Znał ponad trzydzieści języków i to jemu zawdzięczamy popularność literatury fantasy na świecie. Dzięki jego wyobraźni powstały różne fantastyczne stworzenia, min. Hobbity, krasnoludy, elfy. Otrzymaliśmy fragment tekstu do przepisania i to od nas  zależało jakiego narzędzia pisarskiego użyjemy  oraz jakim krojem (np. własnym charakterem pisma) Mogliśmy korzystać ze wszystkich narzędzi pisarskich (piór, długopisów, markerów, ołówków itp.) Przepisywane fragmenty można było ozdabiać rysunkami, inicjałami, ramkami itp. Z naszej szkoły wzięło udział 50 uczestników. Byli to uczniowie klas 4-8 i nauczyciele. Cieszymy się, że już niebawem powstaną ręcznie przepisane książki, które tworzyliśmy wspólnie wraz z czytelnikami z całej Polski. 

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za udział i zainteresowanie.

B. Taglewska


JARMARK ŚWIĄTECZNY DLA SARY

Dzieci z klas trzecich uczestniczyły w warsztatach z okazji „Jarmarku Świątecznego dla Sary”. Wraz z Panią Anią przygotowały serduszka, które będą sprzedawane w niedziele podczas Jarmarku. Uczniowie chcą zaangażować się w sprzedaż swoich prac.

Zapraszamy wszystkich w 12.12.2021 r. o godzinie 15.00 na Jordanki w Lisewie.

Dziękuję Pani Ani za przeprowadzone zajęcia.

10.11.2021r. Tak śpiewaliśmy w przededniu Święta.

A tutaj kilkanaście sekund filmu.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

5 LISTOPADA 2021 r. do naszej szkoły wkroczył korowód wesoły. Zarówno wychowawcy jak i uczniowie przybrali przeróżne postaci z bajek, bowiem tego dnia obchodziliśmy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK. Był to czas na wspólną zabawę, tańce, teatrzyk, zagadki, zadania do wykonania. Dzięki temu, że rodzice zadbali o piękne stroje, dzieci mogły nie tylko identyfikować się z różnymi postaciami, ale też poczuć wyjątkowo i świetnie się bawić. Uczniowie popisali się świetną znajomością bajek, zarówno tych czytanych, jaki i oglądane. Cieszymy się niezmiernie, bo to oznacza, że bajki, baśnie i bajeczki są czytane nie tylko w szkole, ale i w domach.
Za aktywny udział w zabawach, uczniowie klas 1-3 i oddziałów zerowych odebrali dyplomy i nagrody niespodzianki. To była super zabawa.

B. Taglewska
A. Gołębiewska

dzień postaci z bajek (canva.com)

07.11.2021r. Dzień postaci z bajek na zajęciach z p. Żanetą Gwizdałą.


Z wizytą na cmentarzach przed Świętem Zmarłych.


PRZERWA NA CZYTANIE? To dopiero jest … pytanie!

Zwykle to na przerwach śniadanie zjadamy, materiał z lekcji powtarzamy i rozmawiamy. Chociaż to się rzadko zdarza – 28 i 29 X czytaliśmy na korytarzach. Na czytaniu czas spędziliśmy, bo do II MIĘDZYNARODOWEJ  EDYCJI  VI  OGÓLNOPOLSKIEJ  AKCJI BICIA  REKORDU  NA  PRZERWIE  przystąpiliśmy. Nasi uczniowie, nauczyciele, pracownicy stanęli na wysokości zadania. Czytali pozycje z puli losowania. Czytali też ulubione książki przyniesione z domu, a maluchom czytały Panie w „zacisznej strefie czytania”. Wszystkim składamy ogromne podziękowania i do częstszego czytania na przerwach nakłaniamy. Duże korzyści przecież z czytania mamy. Wiemy, że przez czytanie się rozwijamy.

Mamy dobre wyniki. Samorząd Uczniowski przedstawia statystyki.

Do akcji włączyły się 292 osoby, w tym 199 uczniów, co stanowi 70%, 27 nauczycieli, 19 pracowników administracji i obsługi oraz 47 dzieci z grup przedszkolnych. BRAWO! Pobiliśmy nasz ubiegłoroczny rekord!

Dla przypomnienia – w ubiegłym roku szkolnym czytało 235 osób

Bożena Taglewska

Rosną nam nowi karykaturzyści 🙂


Wycieczka do lasu

Korzystając z ładnej pogody dzieci klas drugich 7 października br. wybrały się do lasu do Nadleśnictwa Dąbrowa. Głównym celem wizyty było  przybliżenie uczniom środowiska przyrodniczego, jakim jest las oraz zapoznanie dzieci ze zwierzyną i roślinnością tam występującą. Po ciekawym spotkaniu na ścieżce dydaktycznej z panią leśnik, dzieci samodzielnie upiekły kiełbaski. Najedzone ruszyły oddać się zabawie na placu zabaw. Zmęczone, dotlenione i zadowolone wróciły do szkoły.

Zostali na noc w szkole…. I to z własnej woli!

Dnia 24 wrześnie br. dzieci z klas drugich i trzecich spotkały się w szkole na pierwszą „Sportową Noc w Szkole”. Spotkaniu towarzyszyło wiele emocji. Cały poprzedzający tydzień dzieci chodziły podekscytowane, miały mnóstwo pytań. Piątek 24 nie mówiły o niczym innym. Lekcjom towarzyszyła niecierpliwość, która wygrywała z treściami przekazywanymi tego dnia.
Gdy nadeszło wyczekiwana godzina 17.00 na miejsce zbiórki przybywali kolejno śmiałkowie z wypiekami na twarzach i bijącym sercem. Po przygotowaniu sal do noclegu wszyscy uczestnicy spotkali się na hali sportowej, aby wspólnie przywitać się i wykonać tablo wszystkich uczestników.
Następnie uczniowie próbowali swoich sił w rozgrywkach sportowych. Pojedynkom towarzyszyły niezwykłe emocje.
Wyczerpani po sportowych bojach zasiedli do wspólnej kolacji – pizzy. Niestety głośnym dopingiem zbudzili szkolne duchy, które ich nawiedziły. Wszyscy zgodnie przyrzekli im wspaniałą zabawę, dobry humor i zero płaczu za rodzicami. Nie zapomnieliśmy o wieczornym spacerze i harcach na boisku. Zmęczeni i dotlenieni wrócili do sal, gdzie młodsi oddali się zabawom integracyjnym, a starsi odkrywali nieznane zakamarki szkoły podczas zabawy w chowanego.
Wyczerpani leżąc na swoich przygotowanych legowiskach oglądali wybrane filmy. Wytrwali obejrzeli kilka seansów, inni nie doczekali do końca jednego. Po dość krótkiej nocy zaczęli wzajemnie się budzić już o 6.00. Po wspólnym śniadaniu w gronie klasowym, sprzątaniu sal, kontynuowali zabawy, których nie dokończyli dnia poprzedniego. Mimo zmęczenia z uśmiechem na twarzy żegnali się z uczestnikami odbierani przez swoich rodziców.

DZIEŃ CHŁOPAKA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

30 września na wszystkich chłopaków odwiedzających bibliotekę szkolną przygotowane zostały atrakcje w postaci różnych zabaw i gier towarzyskich.  Dzień Chłopaka w bibliotece nie mógł obyć się bez książek, dlatego też z tej okazji została utworzona specjalna oferta. Wszyscy chłopcy wypożyczający książki otrzymali słodki upominek. Nie zabrakło też mnóstwa serdecznych życzeń. Cieszy nas fakt, że biblioteka zanotowała dziś bardzo dużą liczbę wypożyczeń.

Bożena Taglewska

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA – „CZYTAMY SERCEM”

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lisewie (office.com)

29 września przyłączyliśmy się do Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „CZYTAMY SERCEM”, która łączy obchody  dwóch świąt -Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i Światowego Dnia Serca. Głównym celem akcji jest promocja literatury i czytelnictwa oraz poszerzenie wiedzy uczniów na temat serca- budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik.

Uczniowie klas 8 zaprezentowali  swoim młodszym kolegom i koleżankom dwie scenki: „Dialog od serca” oraz „Fantastyczna pompa” oparte na literaturze oraz tematach związanych z sercem. Uczniowie klas  1-3 i oddziałów przedszkolnych  wysłuchali scenki dotyczącej profilaktyki chorób serca „ Serce misia”. W rolę misia wcieliła się p. Dyrektor, a kotka p. bibliotekarka. To święto przypominać nam będzie o wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Pamiętać będziemy o częstszym sięganiu do literatury, aby wzbogacać swoją wiedzę jak i oddać się poezji.


“Szkolna skrzynia rozpoczyna”


TYDZIEŃ TALENTÓW I KREATYWNOŚCI

Tydzień talentów i kreatywności z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KROPKI to była doskonała okazja, aby zaprezentować swoje umiejętności, pasje i zainteresowania. Inspiracją do naszych działań była mała Vashti, bohaterka książki „Dot Day” Petera H. Reynoldsa W obchody włączyła się cała społeczność szkolna. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zabawach, śpiewali piosenki o kropkach, poznali kropkę jako najmniejszą, ale niezmiernie ważną cząstkę zdania i zasady jej używania. Został stworzony z kropek matematyczny wąż, figury i obrazki. Kodowano oraz odszyfrowywano wiadomości alfabetem Braila, przygotowano własną, matematyczną grę Dobble, a także „kropkowe” pionki do gry w warcaby. Z kropek wielkich i małych powstały portrety owadów, pajęczaków i mięczaków. We wszystkich klasach uczniowie wykonywali prace plastyczne i fotografie. Całe święto przebiegało w przemiłej i zabawnej atmosferze. Dopełnieniem naszej zabawy było ubranie się uczniów oraz nauczycieli w stroje z elementami w kropki. Obiecujemy, że nasze talenty i zapał do działań będziemy rozwijać przez cały rok.

Dziękujemy wszystkim „ZAKROPKOWANYM”.

Tatiana Jaworska, Bożena Taglewska

11.09.2021r. Po zaledwie kilku dniach nasi uczniowie pokazali niesamowite pływanie na scenie! Przekonajcie się sami 🙂


ROK SZKOLNY 2020/2021

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

 XX OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

27 maja 2021r przystąpiliśmy do XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!” Celem akcji było zachęcanie do regularnego czytania dzieciom oraz promowanie wartościowej literatury. Gośćmi XX Tygodnia Czytania Dzieciom byli w tym roku znani pisarze, których książki znalazły się w Złotej Dwudziestce Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Włączając się w jego realizację zaprosiliśmy dzieci, rodziców i wychowawców do aktywnego spędzania Tygodnia Czytania. Wiersz ”Lokomotywa” Juliana Tuwima stał się naszym motorem. Wychowawcy klas 1-3 czytali swoim uczniom jeszcze inne znane wiersze J. Tuwima. Klasa VI wybrała sobie do posłuchania ze Złotej Dwudziestki opowiadanie „Mądrość” ze zbiorku „Gorzka czekolada”, natomiast kl. IV opowiadanie pt. „Odpowiedzialność”. Dzieci doszły do wniosku, że w dzisiejszym świecie warto pamiętać, że każdego z nas określa nie to co posiadamy, jak wyglądamy, ale przede wszystkim jakimi jesteśmy ludźmi i jaki mamy system wartości. Klasa V zapoznała się z historią Malali, pakistańskiej dziewczyny, która walczyła o prawo     do nauki. Książka pt. “Która to Malala” Renaty Piątkowskiej także znajduje się na liście Złotej Dwudziestki. Jest opowieścią o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym że warto walczyć i pomagać słabszym.

 Do oddziałów zerowych – grupy „Motylków” i „Pszczółek” zawitał Pan Kuleczka. Spotkanie z książką ze Złotej Dwudziestki Wojciecha Widłaka „Pan Kuleczka” przypadło dzieciom do gustu. Po wysłuchaniu wstępu czytanego przez znanego aktora A. Barcisia, dalsze losy przeczytała p. bibliotekarka. Miłą dla nich niespodzianką była nauka rysowania bohaterki- kaczuszki Katastrofki przez ilustratorkę książki E. Wasiuczyńską. To były bardzo miłe chwile spędzone z książką.

Kochani rodzice! Czytajmy dzieciom – w prezencie. Nie ma lepszego daru dla dziecka niż poświęcony mu z miłością przez bliskich czas. A najlepiej wykorzystać go na wspólne czytanie!

Bożena Taglewska

ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE

W dniach od 8-15 maja 2021 r. obchodzimy Tydzień Bibliotek – ogólnopolski program promocji czytelnictwa i bibliotek. Tegoroczna XVIII edycja Tygodnia Bibliotek 2021 odbywa się pod hasłem: “Znajdziesz mnie w bibliotece”. Korzystając z okazji Biblioteka Szklona przygotowała program wydarzeń na ten czas. W trosce o zdrowie uczestników część z nich odbywa się on-line.

Bożena Taglewska

„SPOTKAMY SIĘ W BIBLIOTECE” – PUNKTOWANIE PRZEZ LAJKOWANIE.

Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli z zabawie fotograficznej, polegającej na przebraniu się za wybraną postać, którą możemy SPOTKAĆ W BIBLIOTECE. Mogła to być np. postać fikcyjna, postać z bajki lub postać rzeczywista. Uczniowie klas 4-8 zostali zaproszeni do zabawy TWORZYMY MEMY – na temat KOGO MOŻEMY SPOTKAĆ W BIBLIOTECE?
Wspólnie stworzona GALERIA FOTOGRAFII została umieszczona na wirtualnych tablicach w aplikacji PADLET. Wszyscy mogliśmy je oglądać i lajkować. Dla każdego uczestnika liczyła się każda łapka. Popatrzmy, jak wygląda punktacja!

https://padlet.com/taglewskabozena/133nv2rlsg57gzyp

https://padlet.com/taglewskabozena/584geukqw4hnopi6

Wszyscy uczestnicy odebrali już dyplomy i nagrody, które zostały zakupione z funduszy pozyskanych od Rady Rodziców. Dziękujemy!

AUTOROM GRATULUJEMY POMYSŁÓW I DZIĘKUJEMY ZA WŁĄCZENIE SIĘ DO ZABAWY!

Bożena Taglewska

TEATRZYK KAMISHIBAI – „BIBLIOTEKA SZKOLNA”

Podczas spotkań w bibliotece uczniowie klas 1-3 zapoznali się z tajnikami teatrzyku KAMISHIBAI. KAMI – PAPIER, SHIBAI – TEATR, czyli PAPIEROWY TEATR. Jest to technika opowiadania i czytania wywodząca się z Japonii wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (buti). Nasi uczniowie na podstawie ilustracji Pani Magdy Buda napisali opowieść o naszej szkolnej bibliotece. Efektem ich pracy jest filmik pt. BIBLIOTEKA SZKOLNA.

Bożena Taglewska

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

W ramach XVIII Tygodnia Bibliotek naszą bibliotekę odwiedziły 4 grupy przedszkolne. Dla dzieci była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Tematem spotkań było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły bibliotekę i dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Z uwagą wysłuchały próśb książki. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Maluszki chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym, kto im czyta na dobranoc. Bardzo chętnie uczestniczyły w bibliotecznych zabawach i udzielały odpowiedzi na bajkowe zagadki. Z zaciekawieniem obejrzały TEATRZYK KAMISHIBAI i wysłuchały opowieści „Biblioteka Szkolna” przygotowany przez uczniów klas 1-3.   

Dzieci podziękowały i wykazały chęć zapisania się do naszej biblioteki, aby móc korzystać z bogatej dla nich oferty. Mamy nadzieję, że w przyszłości będą częstymi gośćmi biblioteki.

Bożena Taglewska

POCIĄG DO KSIĄŻEK

Z okazji Tygodnia Bibliotek, podczas spotkań w bibliotece uczniowie uczestniczyli we wzajemnej promocji przeczytanych książek. Każdy kto odwiedził bibliotekę mógł wpisać na wagonach pociągu tytuły książek, by polecić je innym czytelnikom. Każdego dnia pociąg robił się coraz dłuższy. Dzieci bardzo chętnie dzieliły się swoimi tytułami i doklejały kolejne wagoniki.

Bożena Taglewska

WIOSNA W POEZJI DZIECIĘCEJ

Kochani! Zapraszamy wszystkich do poczytania tomiku wierszy o wiośnie, których autorami są uczniowie klasy 2 a i 2 b. Dlaczego o wiośnie? Otóż dlatego że powstały z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji i Pierwszego Dnia Wiosny. W zabawie wzięło udział ponad 70 % uczniów. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów ich pracy. Wierszyki możemy poczytać wchodząc na niżej podany link:

BIBLIOTEKA SZKOLNA Bookcase – Flip Book| PubHTML5

Bożena Taglewska

OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE JEŻECJADY

W tym roku przystąpiliśmy do udziału w V edycji OGÓLNOPOLSKIEGO CZYTANIA JEŻYCJADY ® MAŁGORZATY MUSIEROWICZ. Zaproszenie otrzymaliśmy od Wydawnictwa Akapit Press. W marcu mamy okazję na chwilę zamienić się w Jeżyce i zachęcić naszych czytelników, do zapoznania się z serią książek Małgorzaty Musierowicz i ich przeczytania. W naszej bibliotece znajduje się ich cała seria, a w śród nich znana Wam pozycja „Opium w rosole”. Zapraszamy wszystkich, zarówno miłośników serii, towarzyszących losom Borejków od lat, jak i nowych przyjaciół Jeżycjady. Jestem przekonana, że naszym nauczycielom uda się jeszcze zaprosić do JEŻYCJADY wszystkich, tych którzy jeszcze jej nie odkryli i przekonać, że WARTO!

Bożena Taglewska

DZIEŃ KOBIET W BIBLIOTECE

8 marca 2021 r. na nasze czytelniczki czekały różne, ciekawe atrakcje. W tym dniu było bardzo dużo odwiedzin. Serce się raduje patrząc na taki widok. Cieszmy się, że ten dzień dziewczynki spędziły między innymi na czytaniu wypożyczonej książki.

Bożena Taglewska

Zbiórka akcesoriów dla Centrum Opieki nad Zwierzętami w Grudziądzu

Zakończyliśmy zbiórkę karmy i akcesoriów dla zwierząt. Zebraliśmy kilka kartonów rzeczy dla psów i kotów. Dziękujemy uczniom i rodzicom klas 1 – 3, którzy pomimo pandemii wspaniale się spisali. Zebrane rzeczy odebrali pracownicy schroniska i przesyłają podziękowania dla wszystkich darczyńców.

Agata Krawczyk
Kinga Wacławska
Małgorzata Górska
Klasa 7i

BAL KARNAWAŁOWY

W dniu 12.02.2021r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Przez dwie godziny wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Zabawę prowadzili nauczyciele danej klasy. Punktem kulminacyjnym zabawy karnawałowej był wybór króla i królowej w każdej klasie. Nagrody zostały ufundowane przez Panią Elżbietę Janowską, która przeznaczyła pieniądze ze szkolnego sklepiku. Każda klasa otrzymała drobne słodkości. Dziękuję nauczycielom, dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu balu i pięknych balowych strojów. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i miłych wrażeń- zobaczcie sami!

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W piątek 06 11 2020 r. odbyło się uroczyste PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH na CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ. Przy tej okazji uczniowie zostali włączeni do Kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Jest to kampania społeczna, która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Pierwszoklasiści, za sprawą przygotowanej dla nich książeczki  zostali zaproszeni do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. Każdy otrzymał Wyprawkę Czytelniczą, w skład której wchodzą: książka „Pierwsze abecadło” oraz kreatywny alfabet. Życzymy im dużo książkowych przyjaciół i kolorowych przygód.

Bożena Taglewska

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

5 LISTOPADA to DZIEŃ POSTACI Z BAJEK. Z tej okazji uczniowie klas 1-3 paradowali po szkole poprzebierani za postaci z bajek. Poprzynosili też bajeczne maskotki.

Chętni wzięli udział k konkursie plastycznym. Klasy pierwsze i drugie przedstawiły za pomocą środków plastycznych ulubioną postać z bajki. Wpłynęło 17 pięknych prac. Klasy trzecie losowały karty pracy z tekstem bajki. Ich zadaniem było przeczytać tekst, odszyfrować jaka to bajka i przedstawić jej bohatera. Wpłynęły 23 prace. Komisja miała nie lada zadanie, aby sprawiedliwie ocenić. Dziś w pięknych strojach i nastrojach odebrali nagrody.

Bożena Taglewska  

                

I MIĘDZYNARODOWA  EDYCJA V OGÓLNOPOLSKIEJ  AKCJI  – PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE.

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom” nasza szkoła zgłosiła swój udział w I MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI V OGÓLNOPOLSKIEJ  AKCJI – PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE. Celem akcji jest promocja czytelnictwa, zachęcanie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole.

Tak więc w dniach 23  i  26 X  2020 staliśmy  się częścią tego wielkiego wydarzenia czytelniczego, bo nikogo w naszej szkole nie trzeba przekonywać i wszyscy wiemy jak ważne jest czytanie i sięganie po książkę już od najmłodszych lat.  Staramy się promować czytelnictwo i miłość do książek poprzez różne akcje. Najstarsi uczniowie podczas przerwy czytali książki wypożyczone z biblioteki szkolnej i swoje ulubione pozycje książkowe. Dzieci z klas pierwszych przynosiły książeczki z domowej biblioteczki. Najmłodszym uczniom naszej szkoły – zerówce podczas przerwy została zorganizowana tzw. strefa czytania w sali, gdzie poznawali baśń  J. Porazińskiej „Szewczyk Dratewka”. W akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie wzięło udział aż  235 osób, co stanowi 70%  społeczności szkolnej – w tym uczniów, pracowników i nauczycieli. Jesteśmy z siebie bardzo dumni.  Mam nadzieję, że dzięki nam uda się pobić zeszłoroczny rekord akcji, w której wzięło udział 158 809 czytających na przerwie z 991 placówek w Polsce i za granicą oraz do częstszego sięgania po książkę podczas przerw śródlekcyjnych  jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole.

Bożena Taglewska

OGÓLNOPOLSKA AKCJA –„PODARUJ WIERSZ”

BIBLIOTEKA ZESPOŁU SZKOLNO–PRZEDSZKOLNEGO w Lisewie włączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji im. Zbigniewa Herberta „PODARUJ WIERSZ”. Aż 65 uczniów naszej szkoły z kl. 2-7 zareagowało na plakaty i  apele dotyczące akcji. Uczestnicy z wielkim zapałem i zaangażowaniem przystąpili do wyszukiwania, czytania i odręcznego przepisywania wierszy na kartach papeterii. Jako, że zbliżał się dzień 14 października jednogłośnie zadecydowali, że podarują je naszym drogim nauczycielom z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wszak są to osoby, które bardzo cenią, a jednocześnie są dla nich ważni. Ten miły gest ofiarowania wiersza sprawił, iż nauczyciele poczuli radość i zadowolenie ze swoich uczniów. Było po prostu pięknie. Do fundacji została przesłana fotorelacja z przebiegu działań, a my otrzymaliśmy słowa podziękowania: „My dziękujemy Pani Bożenie Taglewskiej, nauczycielce pracującej w Bibliotece szkolnej za zorganizowanie akcji i ciekawą relację”.

B. Taglewska

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 WRZEŚNIA obchodziliśmy DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA.

W tym dniu uczestniczyły wszystkie klasy. Głównym celem akcji było promowanie czytelnictwa i zachęcanie do głośnego, częstego czytania i obcowania z książką. Od samego rana słychać było w naszej szkole jak nauczyciele i uczniowie głośno czytają. W klasach 4-8 każda lekcja rozpoczynała się 5 min. głośnym czytaniem książki wybranej i wypożyczonej specjalnie na ten dzień z biblioteki szkolnej. Dzieci klas 1-3 zostały zaproszone na czarodziejskie chwile z książką, podczas których poznawały nowe historie, a stare i znane odkrywały ponownie. Wszyscy chętnie się włączyli w tegoroczną akcję. Takie święto warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 20 minut, będzie to duży sukces.

Bożena Taglewska

KONKURS 1000 POWODÓW, BY CZYTAĆ!

W tym roku szkolnym nasza szkoła  po raz pierwszy przystąpiła do OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO organizowanego przez EMPIK „1000 POWODÓW, BY CZYTAĆ”, którego  wygraną było 1000 książek do biblioteki szkolnej. Do konkursu zgłosiło się aż 550 szkół. Naszym zadaniem było wykonanie pracy plastycznej na wyżej podany temat, wysłanie jej na stronę konkursową Empiku. Dzięki uczniom naszej szkoły nie powstydziliśmy się pracy konkursowej,  ale wygrana zależała od ilości oddawanych głosów. Na naszą pracę  przez 30 dni od 2 listopada do 2 grudnia zagłosowało 3400 osób i w ten sposób szkoła zajęła 22 miejsce w kategorii: szkoły powyżej 150 uczniów. To zbyt niska nota, aby wygrać i zaliczyć się do grona 5 najbardziej głosujących szkół. Taka pozycja naszej szkoły w tym konkursie, to efekt zaangażowania uczniów, rodziców oraz nauczycieli, społeczności lokalnej i poza lokalnej, którzy przyłączyli się do głosowania.  W tym roku nie udało nam się sięgnąć po wygraną. Wiemy jednak, że spróbujemy w przyszłym roku, bo warto. Mamy duże szanse jeśli zaangażują się wszyscy nasi uczniowie. Dowodem na to, ŻE MOŻNA WYGRAĆ jest wygrana w dodatkowym konkursie akcji. FILMIK nawołujący do głosowania bardzo się spodobał komisji i otrzymaliśmy nagrody w postaci czytników i książek. Jesteśmy bardzo dumni.  Wszyscy wywiązali się z tego zadania na 6. BRAWO!!! Myślę, że ten fakt zmobilizuje bardziej naszych uczniów do głosowania w przyszłym roku. Mam nadzieję, że uda się nam zawalczyć i wygrać.

Pozostaje mi jeszcze złożyć oficjalne  PODZIĘKOWANIE, tym którzy w sposób bezpośredni  pracowali przy przygotowywaniu materiałów do konkursu: w szczególności uczennicy Julii Chrościelewskiej za największy wkład przy tworzeniu plakatu konkursowego oraz grupie uczniów z klas 5-8, grupie uczniów klas 4-8 z  i 1-3, za przygotowanie  plakatów i filmiku z piosenką nawołującą do głosowania, P. wicedyrektor G. Makowskiej za napisanie słów do rapu, p. S. Szydłowskiej za pomoc.  jego realizacji i J. Lewandowskiej za jego montaż.

BARDZO WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY!!!

Bożena Taglewska

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.
Skip to content