Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Lisewie

Masz pytania? Zadzwoń

56 676 79 16

Rok szkolny 2024/2025


JESIENNE SPOTKANIA  Z  POEZJĄ!!!

W tym roku obchodzimy  100 rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta .

Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił. Niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów. Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla naszej akcji.
Co należało zrobić?
PRZEPISAĆ  I PODAROWAĆ!
JAK?
Wystarczyły cztery kroki:
1. Na początku uczniowie musieli zadecydować  komu podarują wiersz;
2. Następnie sięgnęli po książkę z poezją i wybrali wiersz –pamiętając, że wybierają go dla konkretnej osoby (brali pod uwagę, co ta osoba przeżyła, w jakiej jest sytuacji, co może być dla niej ważne, kim jest);
3. Na specjalnej  Karcie  papeterii „Podaruj wiersz”,  odręcznie przepisywali wybrany wiersz – mogli  też dodać coś od siebie: dedykację, komentarz, datę, podpis;
4. Ostatnim krokiem było podarowanie przepisanego wiersza osobie, dla której został wybrany.

Ta prosta sekwencja wdrożyła uczestników akcji w pogłębioną, angażującą lekturę, skłoniła ich do uważnego wybrania wiersza i wzięcia odpowiedzialności za swój wybór. Sprawiła też, że czytanie zostało przedłużone w akcie przepisania wiersza i – następnie – ofiarowania go komuś konkretnemu, a to z kolei dyskretnie akcentowało wartość (dar) zarówno poezji, jak i takiej lektury, która nie kończy się wraz z ostatnią kropką, ale przełożyła się na działanie w sferze najbardziej fundamentalnych relacji międzyludzkich (podarowanie innym – swojego czasu, swojej wrażliwości i realnej obecności, której formą jest odręczne przepisanie wiersza, ofiarowanie go i – jeśli trzeba – odczytanie).

JESIENNE SPOTKANIA Z POEZJĄ UMOŻLIWIŁY PANIE POLONISTKI I WYCHOWAWCY KLAS IV.
DZIĘKUJEMY!!!
Bożena Taglewska


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

1 października 2024 r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Głośnego Czytania. Czytanie w klasach 4-8 rozpoczął Dyrektor szkoły Pan Krzysztof Sobczyk, odczytując wiersz Jana Brzechwy “Październik”. Podał garść informacji na temat genezy tego dnia oraz wartości głośnego czytania. Pokusił się też o sprawdzenie wiedzy ze znajomości bohaterów książkowych i zadał uczniom kilka zagadek. Wprowadził w ten sposób uczniów w miły nastrój i zachęcił do czytania wybranych przez siebie książek co najmniej 10 minut na każdej kolejnej lekcji. W klasach 0-3 Głośne Czytanie odbyło się na sali gimnastycznej. Tu czytanie rozpoczęła Pani Wicedyrektor Lidia Szczutkowska, która w ciekawy sposób zachęciła wszystkie dzieci do słuchania oraz czytania książek, zadała też kilka zagadek ze znajomości bohaterów książkowych oraz przeczytała wierszyk “Na straganie”. Niespodzianką dla dzieci były występy wychowawców, którzy wcielili się w role bohaterów i odczytali wiersze znanych przez dzieci poetów. Widać było, że wierszyki wszystkim dzieciom się bardzo podobały, bo ich wykonawcy otrzymali gromkie brawa. Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za włączenie się do akcji. Ze względu na ogromne znaczenie dla rozwoju każdego z nas, czas spędzony na głośnym czytaniu uważamy za bezcenny.
Bożena Taglewska


ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

10 października 2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, zwracając szczególną uwagę na kwestie związane z naszym samopoczuciem i zdrowiem psychicznym. W tym dniu odbyły się różnorodne działania mające na celu zwiększenie świadomości w tym zakresie.

Oglądanie filmików oraz prowadzenie rozmów o zdrowiu psychicznym podczas godzin wychowawczych, było świetnym sposobem na edukację i otwieranie dyskusji na temat emocji i psychologii. Losowanie sentencji z „Koszyka Dobrych Myśli” dodała otuchy i zadowolenia uczniom i pracownikom szkoły. Cytaty motywacyjne na drzwiach klas inspirowały i przypominały o pozytywnym myśleniu. Dodatkowo dzielenie się tym, co uszczęśliwia uczniów na kredowej tablicy, stworzyła przestrzeń do refleksji nad tym, co jest w życiu ważne i co sprawia radość.

Dbajmy o nasze zdrowie psychiczne, wspierajmy się nawzajem i pamiętajmy, że każdy z nas może wnieść coś pozytywnego do życia innych.  To co robimy, z pewnością ma ogromne znaczenie!

Żaneta Gwizdała


W ramach realizacji projektu „Biesiada Europejska – dobrze, że YESteśmy razem!” finansowanego z programu „Działaj Lokalnie” w klasach 1-3 odbył się konkurs plastyczny „Syriusz – oczami dzieci”.

Nagrody zostały rozdane w kategorii klas pierwszych, drugich i trzecich.

W kategorii klas 1
I m-ce Lena
II  m-ce Wiktoria
III m-ce Liliana

W kategorii klas 2
I m-ce Oliwia
II  m-ce Julia
III m-ce Daria

W kategorii klas 3
I m-ce Aleksandra
II m-ce Zofia
III m-ce Zuzanna

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

#działajlokalnie

20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej połączone z Dniem Edukacji Narodowej

11 października 2024 r. społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lisewie świętowała dwa ważne wydarzenia: Dzień Edukacji Narodowej i dwudziestolecie Polski w Unii Europejskiej. W ramach realizacji projektu „Biesiada Europejska – dobrze, że YESteśmy razem! który finansowany był ze środków programu ”Działaj Lokalnie” zrealizowaliśmy kilka działań. Głównym celem była biesiada, którą rozpoczął barwny przemarsz uczniów ulicami Lisewa. Kolorowe flagi różnych państw UE, melodie piosenek o Unii i pogodne nastroje uczestników wzbogaciły całe wydarzenie.

Po barwnym korowodzie odbył się apel, na który zaproszeni byli przedstawiciele różnych środowisk z naszej gminy. Uroczystość miała na celu pokazanie jak przynależność Polski do UE zmienia rzeczywistość szkolną. Kulminacją biesiady było zaprezentowanie kultury 17 krajów należących do UE na stoiskach przygotowanych przez uczniów. Każda klasa starannie przygotowała się do tej prezentacji, oferując ciekawe fakty, quizy, a także charakterystyczne stroje. Atmosfera była pełna entuzjazmu i ciekawości wobec innych kultur.

Kolejną atrakcją była degustacja potraw z różnych krajów Unii Europejskiej, którą zorganizowały Koła Gospodyń Wiejskich z Malankowa i Lisewa oraz Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „Lipienianka”. Uczestnicy mieli okazję spróbować specjałów kulinarnej tradycji prezentowanych państw. Smaki i zapachy roznosiły się po całej okolicy, a każdy kęs był nie tylko ucztą dla podniebienia, ale również sposobnością do poznania bogactwa europejskiej gastronomii.

Biesiada europejska była zatem świętem nie tylko dla społeczności szkolnej, ale dla całej gminy. To wydarzenie, które zintegrowało mieszkańców, dało im możliwość odkrycia bogactwa kultur europejskich oraz podkreśliło znaczenie współpracy i jedności w zróżnicowanym europejskim świecie.

#działajlokalnie

Uroczysty przemarsz uczniów ZSP w Lisewie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. (youtube.com)

Obchody 20 – lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej i Dnia Edukacji Narodowej. ZSP w Lisewie (youtube.com)


„Zwierzęta w środowisku naturalnym” to temat jednego z warsztatów organizowanych dla uczniów klas 6a i 6b Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Lisewie w ramach projektu: Jak budki lęgowe, karmniki i domki dla owadów połączyły trzy pokolenia mieszkańców Lisewa?, dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko– Amerykańskiej Fundacji Wolności, a realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw Lokalnych w Lisewie. Młodzież po zapoznaniu się ze środowiskiem życia, odżywianiem oraz miejscem zamieszkania ptaków i ssaków przygotowała plakaty pokazujące wizerunki wybranych przedstawicieli świata fauny. Do wykonania prac wykorzystano jesienne dary natury. Młodzi artyści zaprezentowali swoją twórczość w formie wystawki na szkolnym korytarzu.

Koordynatorzy:
Anna Dulska
Violetta Falkiewicz
Iwona Stanisławska
Krzysztof Sobczyk


10 września odbyły się inspirujące warsztaty z p. Krzysztofem Piersą – terapeutą ds. uzależnień behawioralnych, autorem powieści oraz youtuberem. Wydarzenie skierowane było do uczniów klas 4-8, a jego celem było podniesienie świadomości młodzieży na temat współczesnych zagrożeń, takich jak cyberprzemoc, uzależnienia behawioralne, hejt oraz konsekwencje takich zachowań. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak rozpoznawać i radzić sobie z problemami związanymi z korzystaniem z technologii i mediów społecznościowych. P. Piersa podzielił się z nimi cennymi informacjami oraz praktycznymi wskazówkami, które mogą pomóc w unikaniu niebezpieczeństw związanych z siecią. Również w trakcie zebrania plenarnego rodzice uczniów mieli możliwość wysłuchania wykładu Pana Piersa, który w sposób przystępny i zrozumiały przybliżył temat zagrożeń płynących z nieodpowiedniego użytkowania mediów oraz wskazał, jak wspierać swoje dzieci w bezpiecznym poruszaniu się w świecie cyfrowym. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zaowocowało ciekawą dyskusją na temat sposobów ochrony dzieci przed negatywnymi skutkami cyberprzemocy i uzależnień. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział i mamy nadzieję na kolejne spotkania w przyszłości!
Anna Szcząchor
Żaneta Gwizdała
Małgorzata Górska
Katarzyna Łęgowska


TAK, TO MY – PRACOWNICY ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO W LISEWIE WRAZ Z ORGANEM PROWADZĄCYM I RADĄ RODZICÓW.

„Spotkać się to początek, zgodzić się to postęp, pracować razem to sukces” – zgodnie z tą intencją, życzymy wszystkim owocnej współpracy w obecnym roku szkolnym!


Dzieci rozpoczynające naukę w naszej szkole – Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka – 2 września złożyły ślubowanie, stając się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Odświętnie ubrani i bardzo przejęci, ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją klasę i szkołę oraz pilnie zdobywać wiedzę.


2 września – dzień rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025 był niezwykle uroczysty, pełen ekscytacji i optymizmu. Każdy z nas zna to uczucie. Ubieranie się na galowo, stanie na apelu, spotkanie z kolegami i koleżankami. Początek roku szkolnego to nieodłączna część życia każdego ucznia. Czas od zakończenia roku, do jego rozpoczęcia mija w mgnieniu oka. Niektórzy uczniowie nie mogą się doczekać pierwszego dzwonka.   Podczas inauguracji roku szkolnego Pan Dyrektor Krzysztof Sobczyk powitał wszystkich przybyłych uczniów, rodziców, grono pedagogiczne oraz zaproszonych gości.  Wszystkim życzył wielu sukcesów, wytrwałości w realizacji celów oraz powodzenia w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności.

„Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean”.

 Isaac Newton


Nie mogło nas zabraknąć – 85. rocznica wybuchu II wojny światowej

 85 lat temu wybuchła II wojna światowa, największa wojna w historii świata. W niedzielny poranek 1 września upamiętniliśmy pamięć Polaków, którzy stracili życie w okresie jej trwania. Braliśmy udział w uroczystej mszy świętej, na mogiłach pomordowanych złożyliśmy wiązanki i zapaliliśmy znicze.

   „Historia Magistra Vitae Est” – zatem pamiętajmy ku przestrodze…


Rok szkolny 2023/2024


„…GDY EMOCJE JUŻ OPADNĄ…”

Przychodzi czas na podziękowania. Pragniemy serdecznie podziękować WSZYSTKIM OSOBOM, FIRMOM, które włączyły się w organizację, obsługę Akcji Charytatywnej dla Mateusza Szpręglewskiego.
Dziękujemy również za to, co między ludźmi najważniejsze – za życzliwość i za serce.
1.Pracownicy Urzędu Gminy w Lisewie
2.Piekarnia Jarząb
3.Spółdzielnia Mleczarska w Lisewie
4.Justyna Korczak
5.Justyna Cyrana
6.Dorota Binkowska
7.Iwona Kowalska
8.Wolski Meble
9.Magdalena Urbanowska (Łapczyńska)
10.Magdalena Bąk
11. Beata Słowińska
12.Ewelina Jaskólska
13.Katarzyna Czarnecka – Kachniarz
14. Rada Rodziców w Lisewie
15.Natalia Roczeń
16.Kamila Okoniewska
17.Kamil Adamczyk
18.Monika Adamczyk
19.Bartek Kochowicz sklep Granit Lisewo
20.Ewa Chojnacka
21.Edyta Włodarczyk
22.Kwiaciaria Celina Cecylia Kochowicz
23.Service Inter-Car Chełmno
24.Royal Lokk Makijaż Permanentny Klaudia Studnicka
25.Zakłady Mięsne Lisewo
26.Natalia Ciechowska
27.Figura i Trening z Julią
28.KGW Lejdis Lisewo
29.KGW Malinówki Malankowo
30.Rentoom Apartamenty Toruń
31.Jerenimo Martins Polska S.A. Centrum Dystrybucyjne Grudziądz
32. Event-Bart Bartek Kącki
33. Kamil Stępniewski
34. Damian Taglewski
35. Krzysztof Mochol
36.Biblioteka Pracownia Kultury
37.Firma Handlowo Usługowa Anna Pudlewska
38. Agnieszka Brzóskiewicz
39. Paulina Świs
40. Agata Barczyńska Impurrfect Arte
41.Błażej Toczyski
42. Zuzanna Preis
43. Zofia Góreczna i jej babcia
44. Krzysztof Butlewski
45. Kaja Fashion- Wiloetta Witkowska
46.Wojciech Osuch
47. Bożena Taglewska
48. Anna Gołębiewska
49. Gabriela Roczeń
50. Julita Osmołowska
51. Karina Krauza
52. Beata Słowińska
I tym którzy otworzyli swoje serce i portfele.
DZIĘKUJEMY!!!!


NAUCZYCIELE DZIECIOM

WYSTĘP TEATRALNY Z OKAZJI DNIA POSTACI Z BAJEK

Jak co roku w naszej szkole, w listopadzie obchodziliśmy DZIEŃ POSTACI Z BAJEK. Nauczyciele dla swoich uczniów przygotowali niespodziankę wcielając się w postaci ze znanego wiersza J. Tuwima pt. „Rzepka”. Każda z postaci zagrana została wyjątkowo i oryginalnie. Doskonałą grę aktorów uzupełniły fantastycznie dobrane stroje i rekwizyty. Wszystkie dzieci z zapartym tchem i z niecierpliwością oglądały przedstawienie oczekiwały kolejnych postaci, które pojawiały się na scenie. Nasi nauczyciele w sposób idealny przedstawili charakter postaci poprzez gest, ruch i oczywiście odpowiednio dobrany kostium brawurowe role babci i dziadka, wnuczka, a także różnych zwierzątek takich jak: pieska, kotka, kurki, gąski, bociana, żabki i kawki.  Na efekt fajnej zabawy miała również wpływ właściwie dobrana do danej postaci muzyka. Uczniowie pięknie poprzebierani za różne postaci z bajek razem z aktorami mogli śpiewać i klaskać tworząc radosną i miłą atmosferę. Widać było, że dzieci są zachwycone niespodzianką i że występ im się bardzo podobał. Ich żywe reakcje dawały temu dowód. Z widowni można było usłyszeć, że było cudownie! Cieszymy się, że dzieci otrzymały dużą dawkę dobrej zabawy i śmiechu.

Dużym wyzwaniem dla dzieci było rozpoznanie grających w spektaklu nauczycieli, ale jak się okazało nie sprawiło im to żadnego problemu.
Dziadek – P. Krzysztof Sobczyk
Babcia – P. Anna Gołębiewska
Wnuczek – P. Grzegorz Zalewski
Piesek – ks. Mateusz Tomczykowski
Kotek – P. Bożena Mochol
Kurka – P. Joanna Kruk
Gąska – P. Anna Kraska
Bocian – P. Natalia Brzozowska
Żabka – P. Agata Krawczyk
Kawka – P. Renata Książek
Narrator – P. Bożena Taglewska
Nad muzyką czuwała P. Kamila Uchacz

Po spektaklu odbył się turniej klas „Jaka to melodia?” – po wysłuchaniu fragmentu bajek, dzieci rozpoznawały ich tytuły. Walka była zacięta, ale wyrównana.

Mamy nadzieję, że ten miły i wyjątkowy dzień pozostanie w pamięci dzieci na długo. W ich  imieniu raz jeszcze dziękujemy i liczymy na kolejne występy w przyszłości.

Bożena Taglewska



Skip to content